| NYØ2002 a întrebat:

De ce copiii de 5-6 ani poarta ochelari? Sunt chiar si mai mici!
Eu am 18 si mereu ma gandesc ca as avea probleme cu ochii ca stau pe telefon! Si noaptea si ziua,cam mereu dar nu pe jocuri,pe Facebook,insta,Youtube!
Nici nu stiu ce să fac! Mereu ii zic lui taica-miu că s-ar putea sa am probleme cu ochii ca pe mine ma dureau ochii sau capul nu mai stiu,el spune ca n-am nimic ca am doar ochi obositi!
Si i-am zis si lui mama asta si a zis că stau prea mult in telefon si de asta! Nu mi-a zis nimic ca să mergem la un control sau ceva! Pun pariu ca ar fi din cauza banilor sau nu stiu!
Normal chestia asta cu vederea depine si de genetica? De exemplu mama nu are deloc probleme cu ochii,tata a avut big grine exemplu cand era mai tanar purta ochelari, dupa nu mai purta, apoi acum un an si-a luat ochelari de apropiere, numai cand statea pe telefon purta!
Oare pot sa imi iau ochelari care sa imi stea fain?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Cu trimitere de la medicul de familie, consultatia la oftalmologie este gratis, mergi cu cardul de sanatate si cu buletinul, ochelarii rama si dioptriile costă dar acum toate cabinetele de oftalmologie au magazine cu oferte de rame si lentile, roaga o pe mama ta sa te duca la medic, sau daca ai buletin mergi tu la medicul de familie cere i trimitere la consultatie oftalmologică si vezi tu ce dioptrie i ti da medicul oftalmolog, ce rame alegi, ce varsta ai? Iar copiii care poarta ochelari de la varste mici, asa au mostenit genetic miopie, sau poarta acum in copilșarie o perioada scurtă ochelari sa i si corecteze vederea.Ca sa alegi o pereche de ochelari care sa i ti stea fain, te poate ajuta fata care vinde ramele, o rogi pe ea sa te ajute sa alegi o rama in functie de forma feței tale.

| Catrice a răspuns:

Or fi probleme din naștere. Îmi amintesc ca în cls I aveam o colega care avea dioptrii destul de mari. Și era prin 2000. Nu tu calculator, nu tu telefon. Copii de acum poarta ochelari de mici fin vina părinților care le dau telefoane și tablete de la 1-2 ani.

| WhiteLife a răspuns:

Multe probleme de vedere se pot depista atunci cand copilul e mic, altele in primii ani, sau pot aparea in urma unui soc. Eu port ochelari de la 3 ani (asta vine inainte de 2000) si la mine este o boala genetica. Unele boli se mostenesc, la altele cresc sansele sa le ai daca a mai avut cineva din familie. Legat de ce ai zis, e bine sa mergem regulat la un control la oftalmolog (asa cum e bine si sa ne facem analizele regulat). Aici in oras am vazut multe cabinete deschise de curand unde spuneau ca nu se plateste consultatia (numai ochelarii, dar ii poti face si in alta parte) si stiu persoane care au fost din cauza asta: nu aveau probleme, dar nici nu voiau sa plateasca un control si sa li se spuna ca nu au nimic. Ochii sunt foarte importanti si chiar daca nu crezi ca e vreo problema, e bine sa ai grija de ei atat cat poti. Sunt sanse mari ca sa ti se recomande doar picaturi daca ai ochii obositi (si daca nu ai alte dificultati care sa necesite ochelari). Daca tot petreci asa mult timp pe net, fa-l sa fie folositor. Cauta cabinetele si doctorii de la tine din oras, vezi ce preturi sunt, care sunt cei mai buni doctori, ce poti face pentru ochii obositi si ce tipuri de rame se potrivesc formelor diferite de fete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii poarta ochelari de foarte mici pentru ca atunci au cele mai mari sanse sa-si indrepte vederea. De pe la 7-8 ani de cele mai multe ori e tarziu pentru a remedia probleme de vedere cum este ambliopia de exemplu. Daca un ochi vede bine si celalalt ochi vede rau creierul il va favoriza pe cel care vede bine si il trece in umbra cum ar veni pe cel rau.
Bolile de ochi trebuie tratate cat mai devreme pana ce situatia de vedere nu se stabilizeaza si copilul ajunge sa poarte ochelari toata viata. Copilul mic inca isi formeaza vederea si se poate corecta daca sunt probleme.
Mergi la un control daca simti ca ai probleme cu vederea. Trebuie luata din timp. Poate depinde si de genetica dar de multe ori nu are nici o treaba. De exemplu eu cand am fost mic am purtat ochelari. Am fost singurul din familie. Nici bunicii, parintii sau fratii nu au purtat. Depinde cum ai norocul, cu ce ochi te nasti. Mai buni sau mai rai, rar perfecti de aviator happy
Sunt tot felul de culori si forme de rame pentru ochelari. Sigur gasesti ceva fain, asta daca trebuie sa porti. Medicul oftalmolog te verifica la niste aparate si iti spune daca trebuie ochelari.

| Reghqen a răspuns:

Depinde de organism, sunt unele persoane care stau zi de zi pe telefon sau pe calculatoare și nu au probleme la ochi.
Posibil că da e ceva genetic, de exemplu tata de abia acum recent a început să nu prea mai vadă de la distanță, mama la fel doar ca vede puțin mai binișor, sora mea vede perfect, iar eu am -1, 75 la un ochi și -1 la celalalt.
Din câte am înteles cu timpul vederea se poate vindeca, sau să se amelioreze cu puțin, depinde de organism ți-am spus și de stilul de viață, pentru mine ar fi ceva super fain dacă aș putea vedea și cu puțin mai binișor.
Mănâncă sănătos, evită fumatul (deoarece atunci când fumezi câteodată fumul se duce în ochi, și cu timpul vederea pierde calitatea, fă foarte mult sport, aleargă (a fost demonstrat că alergarea pe afară prin natură are un efect pozitiv asupra vederii), dormi suficient (8-9 ore noaptea și 1-2 ore ziua) apropo dacă posibil culcă-te la ora 22, studiile spun că hormonul se dezvoltă să zicem așa între orele 22-00:00.

| NYØ2002 explică (pentru Reghqen):

Eu acum cat sunt in vacanta dorm la 1-2 cea mai mica ora 23 sau 00.00

| Reghqen a răspuns (pentru NYØ2002):

Așa și eu, dar e recomandat să dormi între orele 22-00:00 pentru a te trezi cu maximă energie.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Daca ai ochii obositi, si vezi la fel de bine ca din totdeauna nu inseamna ca ai nevoie de ochelari, Unii copii foarte mici poarta ochelari deoarece au geneticul slab si stau pe telefoane de la 3 ani ceea ce nu e bine fiind ca ochii li se dezvolta si ei stau pe telefon la 3 ani era mai bine pe vremea noasta cand primul telefon il aveam la 12 ani.
Daca vrei sa dai de permis acum ca ai implinit 18 va trebui sa iti faci control la ochi pentru fisa medicala, sau daca vrei acum te duci la medicul de familie cu buletinul si ceri trimitere la oftalmolog, iar apoi megi la oftalmolog si iti face control gratuit iar daca trebuie sa iti faci ochelari trebuie sa platesti ochelari, eu am fost acum un an si nu am platit pentru control, si nu aveam probleme cu vederea chiar daca stau mult pe telefon /pc

| Paendeo12 a răspuns:

Indiferent de varsta pot aparea probleme cu vederea. Nu este obligatoriu sa fie din cauza telefoanelor, sau a calculatoarelor, tv-ului, etc. Daca simti un disconfort, cel mai bine este sa mergi la un control, in cazul in care exista probleme, sa nu se agraveze (adica sa se degradeze vederea si mai rau). Intr-adevar, este destul de costisitor, dar depinde si de preferintele tale. Se gasesc rame ieftine si rame scumpe, la fel si lentilele... In cazul in care ai nevoie de ochelari, poti proba mai multe rame, ca sa poti vedea exact ce ti se potriveste.