| Tsukuyomi6 a întrebat:

De ce daca ma duc la dentist sa imi plombeze maselele nu imi da anestezie? adica imi da doar o injectie si doare extrem de tare insuportabil si ii zic medicului si tot nu vrea sa imi dea, am fost in alt judet sa imi scoata un dinte permanent si mi-a dat vreo 20-25 de injectii sa nu simt si nu am simtit nimic.Acest medic care imi da doar o injectie nu vrea el sa imi dea pentru a reduce costurile sau nu are voie sa imi dea mai mult de una pentru o masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Anestezia e sub formă de soluție injectabilă, deci e vorba de un anestezic local. Există o anumită concentrație, care ți-o poate injecta, nu ți se poate administra oricât (mai ales, dacă ești copil!). Nu e vorba de costuri, ci e vorba că nu ai ales medicul potrivit. Chiar dacă te injectează în trei, patru, ori în cinci locuri (în jurul dintelui), cantitatea de soluție, din seringă, rămâne aceeași, doar că injectează, puțin câte puțin, pentru a-ți amorți zona. Cu scopul de a nu mai simți durere. Nu știu ce să zic, dar e posibil, ca și anestezicul să fie după 'calități'. Contează și cum, și unde ți-l administrează: http://postimg.org/image/kxqj5o7rz/
Dar trebuie să alegi medicul potrivit, e foarte importantă experiența profesională. Și pasiunea cu care lucrează, nu doar banii pe care-i încasează. Du-te la un cabinet privat. Nu vei simți nici măcar un pic de durere. Hai, curaj!
Cred că degeaba, vom încerca noi să te încurajăm, căci deja spaima s-a strecurat în sufletul tău.