| anonim_4396 a întrebat:

De ce doare asa de tare cand esti lovit la testicule?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AccountDeleted a răspuns:

Ele sunt pozitionate intr-un fel de sac, numit scrot. Durerea mare provine din faptul ca nu sunt protejate de sistemul osos sau de vreun muschi major. Oricum, n-ar trebui sa ne ingrijoram prea mult, deoarece materialul din care sunt facute atenueaza lovitura (socul). Cand primim astfel de lovituri este indicat sa punem gheata acolo si sa nu mai facem efort fizic pentru cateva minute.

| minrest a răspuns:

Mihai, modul si masura in care sunt inervate testiculele arata importanta lor. Poate ca un barbat slab sau prost nu ajunge sa se reproduca, dar un barbat fara testicule nu se reproduce sigur, asa ca orice problema acolo e semnalata printr-o durere puternica. Dupa cum a spus Rares, nu sunt protejate de sistemul osos, asa ca trebuie sa invatam sa le protejam, in special daca avem tendinta sa ne bagam in conflicte. Salut.