| rikkimady16 a întrebat:

De ce dupa ce ma epilez (inghinal) am mancarimi, si vreo 3 zile nu pot nici sa stau pe scaun din cauza lor si cand incepe sa creasca parul mi se intampla la fel( cand e parull asa un pic maricel)? si ce ar trrebui sa fac sa scap de mancarimile astea? am o pudra pentru bebelusi cu capsuni, oare functioneaza daca ma dau cu ea? va rog, sfaturi. multumesc! dau funda:*happywinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Pentru ca epilatul este o agresiune asupra pielii, si dupa el pielea este mai sensibila. Si mai apoi, parul scurt are varful tare si inteapa, si asta cauzeaza mancarime.
Dupa epilat trebuie sa te dai cu o crema hidratanta si emolienta, dupa asta poti sa dai si cu pudra, apoi trebuie sa porti lenjerie care absoarbe (bumbacul este foarte bun), ca pielea sa nu fie "agresata" de transpiratie. Cand parul te inteapa nu prea ai ce-i face decat sa-l scurtezi iaras, ori poate are altcineva o solutie mai buna.

6 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Poate sa fie si alergie la materialul din care este facuta lenjeria ta intima. Sa stii ca partile sensibile trebuiesc privite altfel, incearca sa iei o lenjerie intima de calitate si sa vezi daca se intampla la fel ( nu ca nu ai avea ) dar incearca un material mai fin.

| rikkimady16 explică (pentru MeConstantine):

Lenjeria e din bumbac

| MeConstantine a răspuns (pentru rikkimady16):

Oky, Bumbacul la transpiratie uneori irita pentru ca capata o mai mare aderenta, poti lua ceva mai fin, cel mai bine sa vb cu o vanzatoare de la un astfel de magazin.

| Beautyroom a răspuns:

Ce fel de epilat? Cu crema, ceara sau lama?

| rikkimady16 explică (pentru Beautyroom):

Crema si lama adica ma fac cu lama si apoi, daca nu pot sa iau tot pun si cremabig grin

| Vektor a răspuns (pentru rikkimady16):

Poti incerca un aparat de tuns corporal, asa nu te va mai manca pielea happy