| Solix a întrebat:

De ce e sau de ce a fost asa celebru antidepresivul Prozac? Si de ce i se mai spune:pilula fericirii?
Ce are special?
Eu il iau dar nu simt mare lucru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajută la impotență.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Își face efectul in 2 3 săptămâni după ce începi sa îl iei. Ca sa obții efectul "fericirii" e nevoie de o doza mai consistenta, dar nu recomand. Nu te aștepta să vezi unicorni pe pereți sau curcubee peste tot. Ia-l exact în doza care ti-a fost recomandata dacă ți-a fost recomandat și nu face abuz de el. Oricum ketamina e mai buna pentru depresii, deși nu are rolul ăsta.

| Bondarel99 a răspuns:

Prozac are ca substanta activa fluoxetina care se gaseste sub mai multe denumiri de medicamente: Anxetin, Floxet, Fluocim, Fluohexal, Fluoxe- tine, Fluoxin, Fluran, Fluval, Framex, Magrilan, Portal, Prozac.

E popular pentru ca este foarte vechi, nu are nimic special. Nu pentru toata lumea constituie pilula fericirii. Daca de exemplu o persoana are probleme cu alt neurotransmitator si nu cu serotonina, nu isi face efectul. Dar asta se intampla rar.

| Donsavas a răspuns:

Nu prea este bun in toc din punctul meu de vedere. Totusi, se pare ca se tot prescrie pentru asa ceva.