| neanicu a întrebat:

De ce este limba de obicei incarcata dimineata? Cauze digestive? Sau ce ar mai fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| anka a răspuns:

* Daca depozitul lingual este albicios, poate fi vorba de o indigestie, iar daca e galben, poate semnala o infecttie, inflamatie, sau tulburare in sfera digestivaa produsa prin febra.

* Cu cit culoarea depozitului lingual este mai inchisa, cu atit boala este mai grava. De exemplu, depozitul negru indica stadii critice ale bolilor.

* Daca depozitul lingual este subtire, afectiunea este localizata la suprafata, fiind usor de tratat. Din contra, daca depozitul este gros, indica o localizare in profunzime a afectiunii, o boala avansata.

* Cind pe margini apar scobituri, de parca limba ar fi muscata, este vorba de o absorbtie defectuoasa a substantelor nutritive in intestine.

* Basicute aparute pe marginile limbii, in apropierea virfului, indica o sensibilitate a plaminilor: bronsita, daca sint spumoase, sau pneumonie daca siunt colorate in maroniu.

* O brazda dreapta pe mijlocul limbii indica afectiuni ale coloanei vertebrale; daca linia se fringe linga radacina limbii, suferintele sint in regiunea inferioara a coloanei, iar linga virf, problemele siunt localizate in regiunea cervicala.

* Limba palida indica anemie sau o alta deficienta a singelui, cind e galbuie semnaleaza un exces de secretie biliara sau o proasta functionare
a ficatului, cind e rossie indicaa febra sau deshidratare severa, iar cind e albastrie indica o boala de inima.

* Limba deviata este semn de accident vascular cerebral sau de amenintare de accident
vascular cerebral.

| anka a răspuns:

Cu degetul aratator putin umed(curat), se ia bicarbonat si se da pe limba, incepand de la varf spre laringe, pentru a intra si sub papile.Repeta operatia de 2-3 ori si vei fi uimit! Asta se face la fiecare periaj al dintilor, in scurt timp, fiind necesara doar o aplicare pe zi. In afara de curatarea limbii, vei avea si o respiratie proaspata... Succes!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Evident, cauzele sunt legate de digestie. Pe langa spalarea corecta a dintilor, gingiilor dar si a partii interioare a obrazului din cand in cand ajuta clatirea energica cu apa de gura, mai ales seara. Pentru stomac si ficat ajuta o hrana usoara seara si diverse ceaiuri, in functie de echilibrul fiecaruia.

| Vizitiul a răspuns:

Mananca o portie de floricele, pune in ele o portie de sare simandicoasa.
Garantez ca se face rosielaughing.

| Maria_1984 a răspuns:

Incarcata?
Fii mai explicita!

| ZambescSiGata a răspuns:

Nu la toata lumea este incarcata dimineatahappy
Culoarea normala a limbii este de un rosu deschis (culoarea perfecta este cea a limbii unui copil mic, sanatos). Acesta culoare indica un nivel normal al energiei vitale.

Schimbarile in culoarea limbii pot indica existenta unei afectiuni a persoanei respective dupa cum urmeaza:

a) Rosu foarte pal
Deficienta (exces de frig) - daca glazura este groasa si alba
Deficienta energetica a splinei (digestie proasta) - daca glazura este subtire si alba
Deficienta a sangelui (incusiv anemie) - daca fata si buzele sunt foarte palide

b) Rosu
Excess de caldura - daca glazura este groasa si galbuie
Deficienta a fluideleor corpului ( a energiei Yin) - mai ales daca glazura lipseste sau este cojita

c)Purpurie
Stagnarea a energiei (lipsa de miscare)
Stagnarea a sangelui undeva in corp (purpuriu inchis) - de exemplu la nivelul inimii in cazul unei afectiuni cardiovasculare.

| ♥andreyusca11♥ a răspuns:

Usor, spala-te pe dinti si pe limba 4-5 minute seara, dupa mancare si inainte de culcare, iar efectul te va uimi.