| anonim_4396 a întrebat:

De ce expunerea la soare fără cremă de protecție poate produce cancer de piele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Reclama este sufletul comerțului! Țăranii noștri, nu au mai făcut cancer de piele dacă nu s-au dst cu cremă. Alți oameni de prin țările calde, la fel.
E pur și simplu o simplă reclamă.
Normal dacă adormi pe plajă și te arde soarele că ți se distruge pielea.
Dar, în redt, cremele sunt doar bani aruncați pe geam. P afacere profitabilă de milioane de euro anual.

| sierra1 a răspuns:

Specialiștii iți răspund aici:

https://www.reginamaria.ro/......a-la-soare

| Frank51 a răspuns:

Soarele emite atât spectrul vizibil cât și invizibil pentru ochi, radiațiile sunt mult mai puternice în plină zi, atunci sunt cele mai mari riscuri. Crema doar menține temperatura constantă și protejează împotriva reacțiilor la nivelul pielii, nu împiedică formarea cancerului, te tine doar rece.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că emite radiații care-ți agresează tenul.

| RoCkKiD a răspuns:

Soarele emite radiatii, radiatiile afecteaza ADN-ul ceulelor si in anumite cazuri pot ajunge celule canceroase.

Crema te protejeaza de treaba aia daca e una cu un factor de protectie ok nu din aia la 5L.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Razele UV (ultraviolete) sunt de o energie mai mare pentru ca sunt de mai mare frecventa adica mai sus in spectru. Au destula energie sa penetreze stratul de celule moarte de pe piele si stratul de melanocite care sunt celule cu acea melanina, o chimicala care absoarbe energia acelor raze ca sa nu radieze materialul genetic prin ionizare si sa distruga ADN-ul

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci de ce nu se numesc radiații ionizante?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai sunt, lumina este radiatie si este ionizanta in spectrul uv

| Flavianadx a răspuns:

Parerea mea: sunt gauri in stratul de ozon, prin care trec libere radiatiile.