| :x:Xj.b:X:x. a întrebat:

De ce imi pusca oasele? adica nu toate.mandibula,omoplatul cand rotesc, si incheietura de la picior.Sa zicem asa, imi pusca incheieturile. Voua vi se in tampla? e problema? mi-e groaza mai ales ca mandibula imi pusca si cand cant, cant mananc si chiar si cand sarutlaughing. E vorba despre lipsa de calciu? precizez ca si de pe degete imi cam merge pielea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrLavinia a răspuns:

Mergi la un reumatolog dupa ce in prealabil iti faci calciul.nu neglija mai ales ca aceste ''pocnituri'' duc la afectare articulara grava in timp.

8 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

"Pocnirea" articulatiilor genereaza efecte de cavitatie. Cavitatia distruge articulatiile.Si eu imi pocnesc degetele de la maini, in toate directiile. Daca nu le pocnesc le simt greoaie, parca n-am forta in ele. Am incercat sa ma las da' n-am reusit inca.Formarea şi implozia bulelor de aer poartă numele de cavitaţie. Apare ca urmare a dilatarilor si comprimarilor rapide care se succed in lichid si duc la aparitia unor tensiuni in anumite zone care fac sa se "rupa" moleculele de lichid si astfel iau nastere bule care contin gazele dizolvate in lichid. Cand aceste bule care vibreaza se sparg pe suprafata de contact dau nastere unor presiuni locale foarte mari. Unul din principalele efecte nedorite ale cavitatiei o reprezinta uzura suprafetelor de contact (unde are loc implozia).
Cand va "pocniti" articulatiile produceti in articulatie unde de soc cu viteza foarte mare, pe care le percepeti drept "pocnitura". Aceste unde elastice din articulatie (in lichidul sinovial ce lubrifiaza articulatia) produc cavitatie, care duce la uzura prematura a articulatiilor.
In timp, obiceiul asta va poate aduce probleme. Deci prin concluzie ceea ce ti se intampla nu e de bine! Si mie multi imi zic sa nu-mi mai pocnesc degetele! Ai grija de tine si fii mai atent la sanatate! Consider "pocnitul voluntar a oaselor" o chestie daunatoare, care in timp va produce urmari negative.

acat, unii se bucura de "zgomot", eu imi plang soarta, voi avea de suferit mai tarziu: bai de namol, tratamente medicamentoase (pastle, unguente etc), portul de haine mai groase decat in mod normal iarna, sensibilitate crescuta la schimbarea vremii etc. Uneori ma trezesc ca dupa razboi, parca a trecut tancul peste mine. Taaare nu stiti ce e reumatismul... Si il simt de mai bine de 10 ani...
In alta ordine de idei- ma irita f tare sunetul facut de "pocnirea voluntara a degetelor". Profa mea de romana ne interzice sa ne pocnim degetele la ora-uhh nu suporta!

| marrr a răspuns:

Cred ca te referi la troznit. Si mie mi se intampla cu mandibula, dar rare ori, cand manancbig grin.

| lays a răspuns:

Offffffff... urasc chestia asta.de cate ori ma asez sau ma aplec dupa ceva imi pocneste genunchiul drept.la fel si mana dreapta. daca ma intind dupa ceva pocneste rau.nu mai zic de mandibula. iubitul meu face mereu misto de mine cand il sarut.sad

| PinkY a răspuns:

Si mie mi se intampla tot timpul sa`mi puste gleznele la fiecare pas p care il fac. Daca e liniste pe unde merg rad singura de mine. Dar nu stiu din ce cauza pusca.

| :x:Xj.b:X:x. explică:

@anonim.imi cer scuze daca nu stiu vorbi romaneste.ma intreb oare "ce aia " e romana? in fine, observ ca nu are sens sa imi bat capul ca mereu se va face misto pe treaba asta.Altii m-au inteles. Pusca=trosnesc=pocnesc ia-o cum vrei.

| LostInDreams a răspuns:

Cum adica iti "pusca oasele"? Poate sunt eu mai grea de cap, dar nu inteleg...iti trosnesc sau cum? Iti raspund si eu cand imi dau seama ce ai vrut sa zici.Totusi,daca poti sa imi explici ce ai vrut sa spui da-mi un mesaj privat, s-ar putea sa avem o mica problema comunabig grin.MarryXX

| obarbiebruneta a răspuns:

Eu am porblema la mandibula.cand deschid gura se aude un zgomot la os. Bunicamea a zis ca e slabita incheietura si ca doar la oamenii batrani se intampla asta. tin sa mentionez ca am doar 14 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce aia "imi pusca oasele "? dar "imi merge pielea "? Invata sa vorbesti romaneste, sunt prostii astea de le scrii tu aici.