| alexandrei7777 a întrebat:

De ce inima mea are o frica de alte persoane? Cand stau cu o persoana insuportabila inima mea incepe sa bata mai repede.
De ce bate repede? Am o fobie asupra persoanelor?
Simt ca imi trece un fior la inima.Este de bine sau e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MissxD a răspuns:

Insuportabila... e si normal sa iti bata inima mai repede. E ca si cum tii o ura, un sentiment negativ fata de persoana respectiva si inconstient ai dori sa te descarci. Evita persoanele de genul, nu te incarca negativ pentru nimic! Nu cred ca este vorba de fobie. Este ceva normal, prestabilit in corpul oricarui om. Unul este mai sensibil decat altul si ne manifestam diferit jena pe care o simtim fata de asemenea persoane. In cazul tau - bate inima rapid. Poti respira si expira adanc, eventual, ca sa te calmezi si sa aduci bataile inimii la normal.

| RAY a răspuns:

Ura,iubirea dau si semne fizice la propiu le simti, e ceva normal

| Florentina9210 a răspuns:

E gen fobie sociala. ''Frica '' aceea de la tine vine, de tine depinde daca vrei sa o tratezi. Stai linistita, ca nu te mananca nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stii ca mai ai si alte frici in afara de aceasta asa zis fobie, poate fi un inceput de anxietate. Nod in gat sau in stomac atunci cand ....iti bate inima repede sau iti este frica. daca stii ca ai fost afectata si ai ceva probleme in famile, este ce zic eu si numai la un psiholog gasesti rezolvare.Eh,un mic tratament nimic grav.