| SefaTa97 a întrebat:

De ce intarzie menstruatia?

De cateva luni, in loc sa vina cum era normal, pe 24, a venit tocmai pe 27, urmatoarea luna pe 29, luna aceasta inca nu a venit. * este-n cantitati normale, doar cu intarziere.

Persoana este virgina, si are ciclu menstrual de 5 ani, regulat pana acum!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Cateva zile de intarziere nu sunt motive de stres. Poate fi normala menstruatia care vine la distanta de 22-35 de prima. Nu te panica. In corp mai sunt transformari de la stres, caldura, medicamente luate, scadere in greutate, alimentatie, mers in concediu.

4 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Dar ii vine normal, nu e mare diferenta.
Una dintre cauza ar fi o dereglare hormonala, stresul din preajma examenelor, etc.

| Luissa123 a răspuns:

Daca difera doar cu cateva zile, e ceva normal chiar si dupa 5 ani.

| EaEmma a răspuns:

Buna!
Nimic nu provoaca o teama mai mare in inima oricarei femei decat o menstruatie intarziata.Stresul sau modificari in program, kilograme in plus sau in minus, anumite medicamente ...toate acestea poate afecta multe aspecte din viata noastra, inclusiv menstruatia. Uneori suntem atat de date peste cap incat corpul nostru scade productia de hormoni care determina ovulatia si implicit menstruatia.
http://www.csid.ro/......a-4044233/

| Cristyna2000 a răspuns:

Fiecare are sistemul sau. Nu conteaza, dar daca intarzia cu mult era grav. La fiecare se strange sangele nefolositor corpului, atunci cand este de ajuns.