| Radaaa a întrebat:

De ce ma dor sanii daca au trecut doar 2 saptamani de la ciclu? Si nu cred ca trebuie sa-mi vina dar ma dor atat de tare, exact ca inainte de menstruatie. Nu il am foarte regulat dar de obicei vine la aproape o luna. Habar n-am. Oare mi se pregateste corpul iarasi pentru menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea care apare si se manifesta la nivelul sanilor de cele mai multe ori isi are originea pur si simplu ca urmare a schimbarilor hormonale care se produc in organismul fetelor/minorelor, mai ales in perioada pubertatii cat si a adolescentei.
-- dar durerile pot fi si urmarea modificarilor structurale interne a tesutului mamar.
-- de asemenea sanii pot sa devina durerosi la atingere si din cauza cresterii lor in marime si volum, proces in urma caruia se produce o intindere destul de rapida, continua, permanenta si din ce in ce mai exagerata a pielii care ii acopera si ii sustine.
Si nu in ultimul rand, durerea poate sa fie si o urmare a apasarii sanilor de cupa unui sutien gresit ales, care este ori prea mic sau are marimea incorecta/inadecvata cu forma ori marimea sanului. Forma si/sau marimea gresit aleasa a cupei sutienului poate provoca o apasare exagerata asupra lor si din acest motiv poate sa apara senzatia de durere localizata in exteriorul sanului.
In cazul in care durerea este localizata in profunzimea sanului, in masa tesutului mamar, atunci se impune palparea sanilor de catre medicul senolog sau ginecolog in vederea depistarii unor eventuali noduli sau a adevaratului motiv care provoaca durerea sau disconfortul resimtit. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cauzele ar putea sa fie multiple, de la dereglari hormonale (cauzate de regimul alimentar, medicamente etc) pana la... efortul fizic. Sau chiar ovulatia, mai ales ca au trecut 2 saptamani deci, cam asta ar trebui sa fie perioada.

Din pacate nu prea putem sa iti dam un raspuns clar asupra acestui lucru, cel putin eu.

Depinde acum si de cum ai ciclul regulat sau neregulat si in ultimul caz, cu cat timp ar trebui sa iti vina inainte.

Dar cel mai probabil si sper ca asa este, nu este o problema grava si nu ar trebui sa iti faci griji. Evident ca pentru orice suspiciune se poate consulta si medicul specialist.

Sanatate si o seara frumoasa in continuare!

| GouDidodino a răspuns:

Esti gravidă

| Radaaa explică (pentru GouDidodino):

Aberatii, am avut ciclu si n-am intretinut relatii sexuale.

| GouDidodino a răspuns (pentru Radaaa):

Minți

| Radaaa explică (pentru GouDidodino):

Stii tu mai bine ca mine manca-ti-as hazu?

| GouDidodino a răspuns (pentru Radaaa):

Da stiu

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Este posibil sa se datoreze faptului ca nu ai ciclul regulat, iar aceasta durere sa prevesteasca aparitia prematura a unui nou ciclu menstrual. Pe de alta parte, multe femei au parte de dereglari hormonale, de diverse cauze. Nu cred ca este cazul sa te impacientezi. Atat timp cat nu devine o durere regulata sau continua (cronica), nu ar trebui sa fie probleme.

| Stochel a răspuns:

O posibilă sarcină

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la chilotis.com