| anonim_4396 a întrebat:

De ce ma enervez repede? ma cert cu cei dragi din orice, injur urat de tot, simt ca numai am rabdare, am 18 ani, la scoala nu invat, absentez, am media 4 la matematica, chiar am vrut sa il injur pe profesor, dar nu m-a lasat diriginta mea.Ma gandesc doar la ce e rau, pot spune ca sunt o persoana timida, poate exagerat de timida, dar nervi mei sunt pusi la incercare. Dintr-o persoana cuminte pot ajunge o persoana rea, agresiva.In ultima vreme am avut probleme de sanatate(ochii, inima, stresul)toate astea din cauza ca sunt o persoana timida, stau in singuratate, nu vorbesc mai cu nimeni, pentru ca nu pot, nu imi gasesc cuvintele, ma pierd. Oare sa incerc la un psiholog? ar merge? oare nervii mei sunt in regula, sau am o problema? Sincer, m-am gandit si la alte "metode" de a scapa de probleme. Daca e vreun psiholog pe aici? sau oricare altul care imi poate da un sfat? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| petrica1111 a răspuns:

Incearca pastilele alea " calmogen" vezi la farmacie, poate se dau fara reteta. altfel nu te pot ajuta.prietena ai? cere-i si ei un sfat.Incearca sa strangi din dinti cand vezi ca te enervezi, sau pocneste-ti degetele. cauta o jucarioara anti-stres gen: pix cu o rotita care se invarte, cau cu diferite animalute pe un arc in varful lor. sper ca iti vor fi de folos aceste sfaturi.Si sa stii ca e o problema care poate fi rezolvata.

| Karelia123 a răspuns:

Eu zic sa te controlezi si sa te gandesti de 2 ori inainte de a reactiona in anumite situatii.
Ar fi cazul sa te odihnesti pe cat posibil; sa faci activitati sportive; sa incerci sa te integrezi in grup(la scoala); sa faci ce iti place, dar cel mai important sa citesti dintr-o carte cat poti pe zi pentru a-ti imbogati vocabularul si a lasa o impresie buna celorlalti.
Apuca-te de invatat si vei vedea ca, colegii tai vor observa o schimbare in bine la tine si te vei simti excelent in prezenta lor.
Ii poti cere sfaturi si mamei tale /psihologului scolar.
Ai grija ca judecata ta psihica depinde foarte mult de odihna.
Sper ca te-am ajutat.
Daca vrei si alte detalii sa imi spui.
Fundita?

| yonycka16 a răspuns:

Eu zic sa incerci la un psiholog, incercarea moarte n-are, iti poate spune exact ce sa faci/sa nu faci in anumite situatii. Esti tanar si alte "metode" nu isi au rostul trebuie sa lupti pentru tine si pentru visele ce le ai pentru viitorwinking Ai grija de tine!

| soul2soull a răspuns:

Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat

| Valentin333 a răspuns:

Te enervezi repede ca estio prost

| Cristian0884df11 a răspuns (pentru Valentin333):

Ma Valentine asta te-a rugat sa-l faci prost poate nu stii o vorba: Daca il faci prost inseamna ca tu esti cel care a spus putea-i sa-l ajuti cu un sfat nu sa-l faci prost te durea mana sa scrii ceva mai folositor bravo baietas felicitari mari destepti sunteti voi happy

| Thunderstruck a răspuns:

Meriti sa iei o bataie sa te linistesti.

| ady123 a răspuns:

Si eu am probleme cu stresul ma enervez cam rapid, acum 2-3 ani mi-a cazut parul de la spate aratam ca un moslaughing(din cauza stresului) s-a rezolvat dar acum nu mai am gene la ochiu drept si ma dau cu un unguent si iau niste pastile.Cat despre psiholog eu am la scoala poate e si pe la tine pe la scoala

| Vladuthz a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un psihiatru, deoarece de multe ori de te duci la psiholog, dar degeaba, Romania este renumita pentru psihologii idioti pe care ii are, cel mai bine este sa mergi la un psihiatru foarte bun, numai el te poate ajuta.

| ManuSiGata a răspuns:

Te inteleg happy Cand mergi acasa stai in camera singura si citeste o cartehappy stiu ca e nasol, dar incearcahappy Fa-ti prieteni noi, vorbeste cu prietenii tai foarte mult.Incearca sa te calmezi, daca te enerveaza cineva gandeste-te la altceva si nu-l baga in seama.Du-te si la psiholog happy eu am fost la psiholog si iti vorbeste asa calm acolo ii liniste, doar tu si domnul/doamna psiholog. Asa de tare mi-a placut la psiholog...si daca mergi la psiholog nu inseamna ca esti nebun/a etc.winking. Nu cred ca ai nici-o problema poate ii ca esti deja matura si etc. + ca timida nu cred ca esti daca injuri etc. Calmeaza-te, relaxeaza-te mult timp. Bea o cafea, ceai, suc etc. Dormi mult. Eh eu iti spun pentru binele tau...Eu am 13 ani si crede-ma ca si eu sunt aproape la fel ca si tine.Si poate de aia esti nervoasa la scoala ca atunci cand vrei sa spui adevarul profesorii cred ca comentezi dar de fapt tu vrei sa spui adevarul. Sper ca te-am ajutat.happy A si am uitat pentru inima de aia te doare inima ca nu te relaxezi esti tot timpul stresata. Sper ca te-am ajutat si sa asculti ce am spus.Pahappy

| Stavros a răspuns:

Bataia e rupta din rai happy

| noname789 a răspuns:

Eu cred ca ai trecut printr-o perioada mai dificila din viata ta si asta te-a marcat...incearca sa vobescti cu cineva sa poti sa te descarci cu mama ta cu cea mai buna prietena, dar daca nimeni nu doreste sa te asculte cred ca ar fi bine sa consulti un psiholog...+ faptul ca tia- recunoscut defectele asta e un pas spre ati controla nervii

| aumih16 a răspuns:

Incearca un psiholog! i-a niste pastile! nu e asta o problema daca te enervezi! cati nu se enerveaza! dar tu de exemplu e adevarat nu te incadrezi la nervi din aceia usori! tu ai nervi din aia gen iti vine sa spargi trantesti ceva! cam nasol naspa! da poti sa te vindeci! asa! da dar nu stiu cine te va putea ajuta! tocmai asta-i problema! sa stii! trebuie sa te ajuti tu singur!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Risti un infarct peste cativa ani. La scoala, lasa profii sa zica ce vor ei nu-i baga in seama. Iei o nota mica? Uita. Fii linistit, uita de griji.
Ar trebui sa te duci la un specialist totusi.

| Aneurysm a răspuns:

Cred că eşti cam nebătut...

| DonyHD a răspuns:

Esti exact ca mine zici ca m-am descris pe mine laughing exact tot ce ai zis se intampla si la mine si tot 18 ani am big grinlaughing

| DonyHD a răspuns:

Mai bine da-mi id tau pe privat sa vb mai mult ca si eu sunt cam in aceiasi situatie ca tine happy

| GabrielStefan a răspuns:

Esti coleric

| Kolly a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa vorbesti cu mama sau tatal tau pe cel care il consideri mai apropiat si sa ii spui ce simti si te poti sfatui cu ei si sa stii ca nu e nici o rusine sa te duci la psiholog, nu sti niciodata cat de mult te poate ajuta. happy bafta

| mariusgodd a răspuns:

Ati spun eu ce sa faci:te duci acasa,te culci,te scoli,te uiti in oglinda,iti dai seama ca esti prost,incerci sa nu mai fi prost,iti dai seama ca n-ai cum, te mai culci odata, te uiti pe fereastra sunt decat 9 metri si faci un salt cu parasuta

| Orzan97 a răspuns:

Probabil ca stresu e de vina! Incearca vechea metoda in caz ca te enervezi inumara pana cand simti ca te calmezi si trage aer in piept! Succes! happy