| Genevaaa a întrebat:

De ce mi-a aparut un fel de buba la coltul gurii? Stiu ca are legatura cu ceva bacterii dar eu ma spal pe dinti si pe maini si n-am sarutat pe nimeni laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

N-ai de ce sa te ingrijorezi, majoritatea populatiei il are latent in corp. Cat despre procentul de persoane care nu au intrat in contact cu el pana acum, ii destul de probabil sa se izbeasca si ei de el mai devreme sau mai tarziu. Apropo, a nu se confunda cu herpesul genital, adica HSV-2. Acela este tot un virus foarte similar cu HSV-1, insa provoaca infectii incurabile si contagioase la nivelul genitalelor, lucru care-l face a fi o boala cu transmitere sexuala, prin urmare trebuie evitat.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii herpes, buba dulce...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Probabil Herpes. Te puteai infecta din multiple surse.

| Invictusman a răspuns:

Cred ca e herpes apărut datorita sistemului imunitar slăbit sau al unei răceli.
Pune de cateva ori pe zi crema aciclovir pe buba timp de 7 zile și cumpărați pastile Detrical de la farmacie pentru imunitate.
Pana mâine poți pune acolo și pasta de dinți.
Dacă e afta bucala tot pe fondul imunității o părut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E herpes, stimabile. Se poate lua si de la restaurant, de la un pahar de limonada banal. Ii dai cu aciclovir des si mult si trece. Am avut si eu laughing Dupa ramai purtator, dar nu mai 'faci'. In schimb dai altora laughing

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

E datorat virusului HSV-1 si cauzeaza in majoritatea cazurilor herpesul oral.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

N-ai de ce sa te ingrijorezi, majoritatea populatiei il are latent in corp. Cat despre procentul de persoane care nu au intrat in contact cu el pana acum, ii destul de probabil sa se izbeasca si ei de el mai devreme sau mai tarziu. Apropo, a nu se confunda cu herpesul genital, adica HSV-2. Acela este tot un virus foarte similar cu HSV-1, insa provoaca infectii incurabile si contagioase la nivelul genitalelor, lucru care-l face a fi o boala cu transmitere sexuala, prin urmare trebuie evitat.

| aleatoriupetpu001 a răspuns:

Ar putea fi un herpes. Nu te speria, este un virus pe cale toți îl avem în corpul nostru și care se,, activează,, și nu din cauza unui contact cu o persoană. Stai liniștit, te va durea dar va trece între timp