| Larisamonica a întrebat:

De ce nu mai am motivatie? Nu am chef sa fac nimic, ma simt plictisită tot timpul.Care ar fi cauza? cum sa ies din starea asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Probabil ca nu ai avut motivație sa faci lucruri de mica, nu ai fost motivata sa faci activități, nu ai avut niciun hobby și chestia asta imprimat în mintea ta! Dacă ai fi fost mereu ocupata cu chestii și activități când erai mica ar fi fost mult mai bine iar acum aveai motivație și chef

| shyde a răspuns (pentru LisaJulie):

Suna cam drastic, poate e ceva recent

| shyde a răspuns:

Nu prea ai lucruri interesante de facut. Rutina ne consuma pe toti, e ceva la care societatea esueaza lamentabil.

Noi repetam aceleasi lucruri iar si iar, mergem la scoala, mergem la munca, facem cate un lucru si ala ne seaca de puteri.

Ar trebui sa facem lucruri prin rotatie, multe activitati culturale, dinamice, care sa ne tina in miscare si in entuziasm pentru noutate. Nu se intampla, si suferim efectele acestei monotonii, plictis, oboseala, chiar durere, cand de spate, cand de cap, si mai stiu eu de ce altceva, din cauza rutinii obositoare.

Din pacate, ca sa iesi din rutina, trebuie sa furi cate putin din timp de ici de colo, sa schimbi oamenii, locul, activitatea. Sa iti pui ceva diferit in orar, de ex. in weekend, o calatorie sau sa cunosti oameni noi pe ceva aplicatii de dating/meetup.

Altfel, e prea plictisitor, viata devine o oboseala cronica ce nu duce nicaieri. O sa suferim la infinit si n-o sa schimbam prea multe, dar schimbarea e esentiala. Alte societati au altfel de rutine, mai putin toxice si mai mai benefice. De exemplu, triburile de bastinasi din diverse parti ale lumii, aleg sa se grupeze sa culeaga, sa vaneze, sa adune resurse doar cand trebuie si apoi sa faca si alte lucruri de grup, culturale sau traditionale. Noi am industrializat metodele noastre de progres mult prea mult, si rutina ne consuma. Cauta sa iesi din ea cum poti, e singura noastra cale de a scapa de monotonie.

| Mindfulness a răspuns:

Acțiunile tale sunt mereu pe pilot automat și de aia,nu ai diversitate,nu faci lucruri noi, lucruri care îți plac. Poate fi și un episod depresiv, deși e cale lungă, clinic încă nu e cazul.
Mănâncă mai sănătos și fa sport cat de des poți, poți să ieși și să meditezi in natura. Ne-am abătut de la sursa și de asta, încearcă să umbli desculț într-un parc sau unde poți, sau sa plantezi flori te va ajuta mult.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Generatia noua: nu aveti chef de nimic, nu se prinde nimic de voi (un prieten va denumeste generatia "teflon".). Solutia? Nu am chef dar trebuie sa fac. Nici eu nu aveam chef de agricultura, dar ma "activa" bunica cu nuiaua.