| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu mi-a venit inca menstruatia...am colege in clasa la care le-a venit deja insa mie nu? Se intampla ceva cu mine? Raspuns castigator primeste funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand nu ne-ai spus cati ani ai! Menstruatia apare in general intre 12 uneori si 10 ani si 16. Daca depasesti 16 ani si incanu ti-a venit trebuie sa te ingrijorezi.Pe de asta parte aparitia unor semneca aparitia parului pubian si la sub brat,crestera sanilor, capeti rotunjimi( adica iti creste fundul), devii mai irascibila, aparitia unor pete albiciase pe chloti, sunt semnele veniri ciclului.Dar si asa el nu apare imediat. Poate dura si doi ani. Discuta cu mama ta, intreab-o cand i-a venit ei prima oara menstruatia pentru ca si asta e important.Deoacamdata bucura-te ca (inca) nu ai.

| Alexa1313 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mersi de ajutor! Ma bucur insa eram ingrijorata ca am crezut ca am patit ceva, mersi!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Alexa1313):

Cu drag! Nu ai de ce sa ingrijorezi, mai ales daca te afli la o varsta mica(11-12 anisori). Menstruatie vei avea pana in apropierea varstei de 50 ani, deci ai timp sa te saturi.
Merci si eu de fundita.

| Alexa1313 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu ai pentru ce!

6 răspunsuri:
| τττ a răspuns:

Bună.
Menstruația vine până la vârsta de 16-17 ani,dacă nu-ți vine până atunci este grav.Din câte văd eu la poza ta de profil,ești un copil. Poate fetele de la tine din clasă sunt mai dezvoltate, ai răbdare, o să-ți vină.
Nu trebuie să-ți dorești de acum, când o să ai vei da orice să scapi mai repede.
Pa, pa.

| ѕмιℓєє a răspuns:

Nu trebuie să te îngrijorezi, poate veni şi la 16 ani.

| LadyDeny a răspuns:

1. chestiile astea ar trebui sa le discuti cu mama sau medicul de familie, sunt prea intime ca sa le postezi pe site-uri
2. nu-ti fa griji, nu la toate vin la aceeasi varsta, va veni si la tine iar daca ajungi la 16-17 ani si nu ti-a venit, poti merge la doctor
3. poate si din cauza alimentatiei nesanatoase, ai grija ce mananci si fa sport