| yyyyy a întrebat:

De ce nu pot respira cum trebuie? adica cand respir parca nu respir natural ci mai mult nenaturalrolling on the floor in fine...cateodata de ex la un minut respir cum trebuie. care sa fie cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin"nenatural". Daca simti ca nu iti ajunge aerul, daca simti ca te sufoci, daca simti o jena cand tragi aer in piept sau daca observi o cianoza(invinetire) a buzelor atunci inseamna ca ai o problema de sanatate.Asta insa ar trebui sa te faca sa te simti rau si sa ai urgenta nevoie de ingrijiri medicale.
Daca nu simti nimic din toate astea inseamna ca te concentrezi prea mult asupra propriei respiratii si doar ti se pare ca ai o respiratie"nenaturala".

| viorelleu a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic deoarece ai putea avea probleme cu inima si plamanii.ei sint principalul factor care are legatura cu respiratia deoarece plaminii aspira oxigenul si imping spetre inima cu putere singele care daca inima are o problema atunci normal ca din cind in cind simti o ingreunare.nu sint medic dar am si eu aceasta problema si stiu ca si inima, muschii inimi si plaminii au legatura cu ingreunarea respiratiei! trebuie sa mergi la medic, si sa faci zilnic respiratie mai fortat diminetile cu aer curat dar nu cind e aerul inghetat! risti pneumonie! sper ca te-am ajutat putin...totusi mergi la un medic generalist! el va sti! succes