| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se mai produce parizer și în general mezeluri de calitate?
Am văzut acest reportaj:

https://youtu.be/cQuQjd7fFxM

De ce se bagă toți aditivii alimentari nesănătoși în mâncare și cum de este permis asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Pentru bani. Banul castigat cu munca mai putina e dorința fiecărui om. Daca se poate înlocui ceva care se obține mai greu cu ceva ce se obține mai ușor, prețul poate fi ținut mic, produsul se cumpără și producătorul se îmbogățește, deci e perfect. Restul sunt pagube colaterale, pentru cu are nimeni grija nimănui. Fiecare e pentru el.

| doctorandus a răspuns (pentru halogen001):

Zaharuri, colagen si amidon? Astea sunt substantele cancerigene? Bru-ha-ha!

| halogen001 a răspuns (pentru doctorandus):

Astea ar fi ok, dar sunt coloranti, arome artificiale. Ar trebui macar coloranti sa nu puna. Conservantii trebuie pusi. Tocmai lipsa carnii face utila folosirea colorantilor happy Chiar si restul ingredientelor pot fi contaminate cu substante nocive in procesul de fabricatie. Nici nu are cine sa le verifice. Si carnea daca ar fi mai multa, tot nu ar fi ok, dupa modul cum sunt hranite animalele. Pana la urma totul ajunge in om happy Dar cum nimeni nu traieste vesnic, e perfect asa cum este. Traim putin si bine, cu mancare frumos colorata si aromatizata.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Magnatii lumii detin printre altele si lanturile farmaceutice cat si fabricile farmaceutice la nivel mondial, tot ei cumva patrund si in industria alimentara, ne imbolnavesc prin alimente ca sa devenim dependeti de medicamente.
Este teoria mea, dar cred ca este veridica.

| dinaprilie a răspuns (pentru Simpatic):

Teoria ta se indreapta spre realitate. Mai toata mancarea din lume ambalata, semipreparata, imbuteliata etc este detinuta de sub 10 firme la nice global..si discutia este abia la inceput.

| Simpatic a răspuns:

Nici parizerul numai este ce a fost odata

| aditimus a răspuns:

Pentru ca suntem prea multi si ca mancam tot inainte sa gandim ce mancam.
Cat de permis gandeste-te cati bani se duc in buzunarul celor de la Opc

| doctorandus a răspuns:

Chestia cu E-urile nefaste este o teorie paranoida a conspiratiei. E-urile sunt substante dovedite sigure in alimentatie, si sunt adaugate conform unor considerente stiintifice.

| Frank51 a răspuns:

M-ai prins, sunt fan parizer.

În primul rând nu ai de unde să știi dacă aditivii sunt buni sau răi, unii sunt pentru prelungirea duratei de viață, care în opinia mea sunt necesari, la fel ca la orice alt aliment. Plus de asta există o diferență foarte mare între un parizer ieftin și unul scump, cel scump are gustul mult mai bun, deoarece are mai multă carne. Una peste alta cred că este important doar să nu exagerăm cu consumul de alimente procesate, și nu pățim nimic pe termen lung.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca să murim mai repede și să nu mai plătească pensiile bătrânilor, pentru ca dacă se folosesc aditivi alimentari si chimicale se poate obține o cantitate mult mai mare de produs cu costuri reduse și profit mai mare.
De exemplu dulceata de căpșuni naturala doar apa căpșuni și ceva zahar sunt necesare foarte multe căpșuni pentru 100 de grame de dulceață și respectiv dulceata de căpșuni la 100 de grame plina de chimicale și aditivi sunt necesare mai puține căpșuni.
Recomandarea mea este sa mănânci mai puțin și alimente naturale și sa gătești.
Mănâncă carne nu salamuri, cârnați și parizel.
Mănâncă legume
Mănâncă fructe proaspete nu iaurt de fructe nu suc de fructe nu dulcețuri de la magazin.
Bea lapte și mănâncă brânză și caș de la fermieri nu de la magazin.

| cosmogirl a răspuns:

Parizerul nu a fost niciodata mezel de calitate rolling on the floor