| Adrianetc a întrebat:

De ce nu se pot trata cicatricile din punct de vedere stintific? De ce celulele epiteliare nu s-au regenerat in asa fel incat sa mascheze vechea cicatrice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| christos1234 a răspuns:

Pune machiaj daca ai pe fata si pe corp nu conteaza parerea mea. dai funda?

| Adrianetc explică (pentru christos1234):

Nu am cicatrici pe fata, am pe mana, si chiar daca as avea pe fata nu mi-as da cu machiaj, tu daca faci asta sau ai face inseamna ca nu esti normal.A fost o intrebare din pura curiozitate.Si legat de numele tau "christos", ar trebui sa gandesti inainte sa-ti fi pus numele acela, nu-l meriti

| Roxxanaaaa a răspuns:

Pentru ca, in urma loviturii, celulele se refac intr-o alta forma fata de cum era inainte.
Ca si cum ai taia o foaie de hartie. O lipesti dar nu mai are forma originala

| SpeedTeK a răspuns:

Pentru ca tu cand te-ai lovit ai distrus niste celule si in cazuri foarte nasoale si o parte mica de nervi in acea zona...deci nimic nu se mai face exact cum era inainte..acum celulele nu se concentreaza pentru a arata frumos ci pentru a tine pielea lipita

| Adrianetc explică (pentru SpeedTeK):

Ai mare dreptate, nervii sunt mai slabiti in urma accidentului, eu am o arsura pe lateralul palmei de vreo 3-4 cm, si nu are aceeasi sensibilitate, pe langa asta este mai vulnerabila.Eu ma gandesc asa : cand este o taietura de exemplu, celulele de baza, cele stem se divid in celule epiteliare pentru regenerarea si sudarea pielii, dar mai explicit, de ce nu in acelasi mod in care era mai inainte? Pana la urma este un "tipar", ai primit o lovitura foarte puternica in brat, dar se regenereaza cu timpul, devine aceeasi piele si in acelasi mod creste parul, dar cu taietura? da, corpul este inteligent, lipeste la loc, regenereaza dar epiderma nu este aceeasi.