| concilioul a întrebat:

De ce poți face viermi intestinali dacă mănânci mult zahăr?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TimberWolf a răspuns:

Nu faci vermi intestinali de la zahar laughing

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu faci viermi intestinali d ela dulciuri, doar diabet.

Viermi intestinali NU se fac de la zahar sau mancare, ci se iau (contaminezi) prin conctact cu persoanele infectate, care au viermi intestinali si nu se spala pe maini, ori mergi la toaleta si te infectezi dupa capacul de la wc samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci doar viermi de caramel

| gabicoo a răspuns:

Dacă îi ai deja zahărul îi hrănește și îi ajută să se dezvolte - în special limbricii.

| Hyperion7 a răspuns:

Viermii intestinali se fac de la mâncare contaminată, nespălata, negatita suficient, de la mâini nespălate, de la contactul cu alte persoane care au viermi intestinali.
Chestia cu zaharul este un mit pentru a nu mai manca copiii zahar atât de mult, pentru că prea mult zahar=ADHD, iar ADHD este cu mult mai grav decât o parazitare cu viermi intestinali...

| Madaxo97 a răspuns:

Nu se fac de la zahar, mai degrabă de la produse lactate.

| LisaJulie a răspuns:

Asta cred ca e gluma proasta, dacă mănânci mult zahar singura boala pe care o poți face e diabetul zaharat

| Cipi1212 a răspuns:

Nu am mai auzit așa ceva.

| eliancodrut a răspuns:

Zaharul nu produce viermi intestinali. El doar creaza un mediu propice de trai si inmultire a acestora.

| Alexalex1000 a răspuns:

Nu există așa ceva!