| anonim_4396 a întrebat:

De ce s-a interzis vânzarea Ampicilinei fără prescripție medicală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IceRope a răspuns:

Fiindcă legea interzice comercializarea antibioticelor fără prescripție medicală, din cauza abuzurilor făcute de către inculți. Mai grav este că de multe ori medicii de familie sunt complici.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca s-au vandut antibiotice fara reteta si si-a luat fiecare cum a vrut. Exemplu: la raceala nu iei antibiotic! Folosirea frecventa a antibioticelor duce la imunitate la ele si bacteriile devin si ele imune, si nu-si mai fac efectul antibioticele. Si asa mancam carne de pasare indopata cu antibiotice.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Raspunsurile date aici sunt cele care trebuie sa fie, legale. Asa sunt regulile site-ului si cand intri intr-o casa trebuie sa respecti regulile casei. Nu-ti convine? Pleci! Asa pot sa spun si eu ca, astazi, tocmai i-a cumparat baiatul medicamente sotiei. Ce se intampla in realitate este altceva.

| relian a răspuns (pentru Salontanul):

Na facut nimeni rau nimanui, conteaza ce se intampla in realitate, nu ce scrie undeva.
Asa si noi pe aici dam din gura orice, conteaza ce faci, nu ce se spune car fi bine.
Una e ce spune legea, alta este ce se intimpla.Deci legea aia nu-i acceptate si ascultata de nimeni se pare.

| relian a răspuns (pentru Salontanul):

Eu daca vin la tine in casa, apoi asa discutam si spun ce am vazut, ori ce am cumprat eu, tu ce faci, ma dau afara ca am luat antibiotic fara reteta? laughing Cascadorii risului cam asta e pe aici. Tu o sa spui ca legea spune ca aia n-ar fi trebuie sa vinda corect? De ce sa mai dai afara? Ca am spus ceva adevarat, doara nu am spus minciuni, nu am dat in cap cuiva.

Eu zic din contra trebuie sa acceptam ce se intampla, sa l; asam ca lumea sa vada adevaru, nu sal ascundem, iar cei care ar trebuie sa aplice legea sa meraga si sa faca ce trebuie sa faca, nu sa se uite in alta parte.

De ce crezi ca sunt atatea farmacii in RO? unde te uiti la orice colt de strada e farmacie.Tocmai pentru ca vind, iar daca sar respecta legea nu ar mai vinde asa de mult si farmaciile nu ar mai fi atit de multe.

| Salontanul a răspuns (pentru relian):

In concluzie, dupa parerea ta, ar trebui sa incurajam incalcarea legii?

| Salontanul a răspuns (pentru relian):

Am tot stat si m-am gandit. Ce ar fi sa te abtii si sa nu-mi mai tot dai sfaturi mie? Dupa cum scrii nu esti in masura sa dai sfaturi decat unuia mai agramat ca tine. Dar nu sunt prea multi.

| mihai69 a răspuns:

Pentru că e antibiotic?

| Yuoia a răspuns:

Oare cand s-a vandut fara reteta?

| anonim_4396 explică (pentru Yuoia):

Mama lua acum un deceniu fără rețetă. Și nu numai ea.

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum un deceniu!
Si probabil in weekend, cateva tablete pana ajungea la medic.

Răspuns utilizator avertizat
| MrAM a răspuns:

Pentru ca se pot produce erori medicale cum ar fi:
- il poti lua mai tarziu si nu-si face efectul si ramai si cu efectele adverese gen. Iti distrugi fora intestinala, apare imunitatea la antibiotic.
- poti lua prea mult sau prea repede antibioticul, facand supradoza. Banuiesc ca nu trebuie sa iti spun ce se poate intampla in cazul asta.