| Gelica_Morosanu_1986 a întrebat:

De ce se de degradează parul chiar daca nu folosesc placă etc, plus că tai vârfurile...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Apa cu care te speli probabil. Produsele folosite?
Si posibil exista ceva carente de vitamine si minerale.
Plus ca trebuie o hidratare corecta pentru un par stralucitor si sanatos.

| lorena66 a răspuns:

Hei! tine mult de urmatorii factori:
1. Dieta lipsita de vitamine si proteine
2. Vara, de la soare parul se arde sau iarna se usuca de la frig
3. Sampon nepotrivit, incearca unul cu efecte de hidratare alaturi de o masca de par
4. Rutina gresita. Incearca sa speli parul de 2ori pe saptamana, nu mai mult, altfel il usuci de tot si nu aplica sampon pe varful parului ci doar la
radacina
5. Uleiuri. Incepe sa folosesti uleiuri hranitoare pentru par cu 2zile inainte de spalare si in ziua de dupa spalare.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Probabil te speli prea des pe cap. Ia un şampon clearing cream şi spală-te prima dată cu el. A doua oară când şamponezi să o faci cu un şampon obişnuit. Foloseşte balsam sau mască. Apoi cât părul este ud dă-te cu un balsam lichid când te pieptăni.
Dă apoi pe vârfuri cu ulei.