| invisibleboy a întrebat:

De ce se umfla cand te inteapa o albina?, ce schimbari se produc acolo de se umfla?
Si de ce ma "mananca"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Extrag pentru tine dintr-un "Almanah al stuparului":
Intepatura determina o senzatie dureroasa si o mica inflamatie care dispare dupa citeva ore; durerea si marimea inflamatiei, precum si durata lor fiind mai intense in zone bogat vascularizate. La primul contact cu alergenele (compusii veninului), organismul uman reactioneaza normal, in sensul ca in intimitatea tesuturilor incepe o productie masiva de anticorpi.
Deci, simptomele tale sint urmarea acestor reactii ale organismului.
Pe de alta parte, veninul de albine in cantitati moderate, este un bun antireumatic. Se pare ca faci tratament gratuit (aici un icon cu zimbet, pe care nu stiu cum sa-l pun).
Pentru toata lumea: albinele devin agitate si inteapa daca simt un miros puternic si neplacut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru funda.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PEi se umfla findca cand te musca se face o reactie si injecteaza venin te mananc ca esti dulcelaughing

| Weedier a răspuns:

Aoleu hai k esti culmea., din cauza veninului se umfla si te manancarolling on the floor

| ReadAllAboutMe a răspuns:

Pentru ca are venin. Stai linistit/a!
Si pana la urma veninul de albine e bun la reumatism.
Uite aici:
http://www.adevarul.ro/......83952.html

| popeasca a răspuns:

Se umfla si te mananca pentru ca albina are venin si cand te inteapa veninul ajunge la tine sub piele.