| passion a întrebat:

De ce uneori ametesc asa din senin? Si ce pot face sa nu mai ametesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Ameteala poate avea mai multe cauze printre care si de natura neurologica, lipsa oxigenarii permanente a creierului sau a irigarii cu sange corespunzator da in acele clipe ameteli, sau o afectiune a coloanei vertebrale in special cea de sus adica cervicala, sau o anemie lipsa de fier, sau calciu, sau o scadere mai brusca a glicemiei sau a tensiunii, sau pierderi mai abundente de sange la ciclu, depinde, dar eu cred ca e de natura neurologica si trebuie sa mergi la un dr.neurolog de ex.sau la dr de familie ca sa stabileasca exact cauzele ametelilor. ce poti sa faci, nu prea multe fara dr. dar poti sa te hidratezi corespunzator cu lichide multe, sa te hranesti bine pentru.ca si de foame poti ametii, sa eviti stresul si oboseala, sa dormi cel putin7-8ore pe noapte, sa nu stai mult in soare, cam asta poti face sa nu mai ametesti (daca e o problema minora pentru.care ametesti ).

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E foarte posibil sa ai o lipsa de calciu. Am si eu aceeasi "buba" si nu-mi lipseste niciodata calciul lactic din poseta. In general simt cand se apropie o criza si iau imediat o pastila, sau beau putin lapte. Fa-ti niste analize sa vezi exact ce este.

| Psihoyounger a răspuns:

Pot fi o sumedenia de motive. Cel mai indicat este sa mergi la medic. El iti va spune mai bine ce ai de facut. Sfaturile noastre sunt doar orientative, nu uita!

Psihoyounger

| emima a răspuns:

Si eu asstfe de ametei cauza:/este lipsa de calciu sau chiar anemie cred ca iti scade tensiunea foarte repede eea ce nu e bine deloc trebuie sa te alimentezi foarte bine sa bei 1, 5 2 l apa nu fa miscari breste daca tot conttinui cu ameteli ar fi bine sa consulty un medi
pupici
multa sanatate pa

| eni a răspuns:

Tensiune scazuta.

| Mefisto23 a răspuns:

Anemie, lipsa de calciu

| Raul a răspuns:

Se intampla atunci cand te ridici de pe scaun, canapea, pat sau ceva pe care stai? daca da e posibil sa fie de la caldura:

raul was here!big grin

| 123321456654 a răspuns:

Sunt pastilele alea care contin calciu magneziu si zinc... fa o cura de 10 zile si vezi ce se intampla happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.

Trebuie sa bei minim 2 litri de apa pe zi.
Sanatatae.

Bybye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ametiti numai uneori, atunci poate fi spondiloza cervicala sau dupa un ciclu abundent, in cazul al doilea 2 l de apa este bun dar in primul caz, nu.