Întrebare recomandată | plicc a întrebat:

De ce unii oamenii sunt "frigurosi" adica mai putin rezistenti la frig, in comparatie cu altii care se simt mai bine cand este putin mai racoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Poate ai auzit de tensiune arteriala. Frigurosi sunt cei cu tensiunea mica, cei la care nu circula sangele destul de rapid ca sa ii incalzeasca.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Presupun, că e o treabă mai mult genetică, dar ţine şi de obişnuinţă.
Într-o perioadă obişnuiam să fac duşuri reci şi, ţin minte, la temperaturi scăzute nu-mi îngheţau extremităţile, aşa cum o fac de obicei. Parcă eram imună la frig.

| plicc explică (pentru NOname):

Daca mi-e frig si mai fac si dusuri reci cred ca ma imbolnavesc rapid.

| NOname a răspuns (pentru plicc):

Dacă o faci aşa, dintr-o dată, da, ai toate şansele să te îmbolnăveşti. Dar dacă o faci treptat, din vară, organismul va reacţiona diferit.

| MihaelaDart a răspuns:

Sotul meu ii este cald si iarna, eu in acea perioada si nu numai, cat vara cand e un pic de racoare mi-e frig, mi se invinetesc uneori si unghiile de la maini, asta este din cauza proastei circulatii a sangelui pe care o am. Tensiunea la fel imi e mica fata de o alta persoana care are "caloriferul" dupa el. Fiecare persoana difera.

| CezaraEM a răspuns:

Aici e vorba de gena fiecaruia. Eu spre exemplu sunt calduroasa, cand sunt -10 grade afara, nu am nicio problema. Sau cand sunt 38 de grade afara, phoaaa si mai bine pentru mine :-)
Depinde de fiecare persoana, toti suntem diferiti, cu organisme si gene diferite!

| ihacoswhy a răspuns:

Este o mutatie gentica ce ii ofera individului in cauza un scut de absorptie a frigului, fenomen paranormal inexplicabil pe care oamenii de stiinta inca il studiaza cu o solicitudine considerabila.

| Doru98 a răspuns:

Depinde de persoana la alta.Fiecare cu sensibilitatile lui.