| ღSคภ๔яค a întrebat:

De ceva timp am observat ca pe una din labii am o galma sau nodul, si ma jeneaza atunci cand stau jos sau il ating.Ce ar putea fi si de la ce? >--Mentionez ca nu mi-am inceput viata sexual si m-as simti tare incomod sa merg la ginecolog xD

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un cos sau o un chist de galnda Bartholin. Pune comprese cu rivanol rece (tinut la frigider) de 4-5 ori pe zi. daca in doua zile nu se reduce mult, va trebui sa te vada un medic (pentru inceput medicul de familie).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Chiar daca esti virgina, trebuie vazut acolo ce este si un tratament.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Brigaela lucreaza in medicina, asa ca stie ce spune. Ce pot sa adaug eu, ai grija de igiena intima, nu ar fi rau sa faci baie de sezut cu ceai de coada calului din cand in cand, mai ales dupa ce ai fost la strand sau dupa o iesire la padure, daca ai stat pe lemne, iarba sau pietre umede. O baie cu ceai caldut de coada calului te poate feri de multe belele.
Iar ceaiul de coada soricelului este foarte bun pentru reglarea ciclului (la fel si zmeurul, crusinul si alte plante medicinale). Este bine sa incerci un asemenea tratament daca ai probleme legate de ciclu (dismenoree sau altele).