| DanielDanny a întrebat:

De ceva timp cand respir simt aer rece intrand in gat, chiar si cand e caldura mare afara si e o senzatie foarte neplacuta. Ma trezesc in fiecare dimineata cu durere in gat si nasul infundat, dar de curand am durere de gat tot timpul...

Nu mi s-a mai intamplat asa, nici cu faringosept nu mai trece! Sa merg la medicul de familie, imi poate face sau prescrie ceva acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. In general aceste dureri de gat apar ca urmare a unor afectiuni precum: laringita, amigdalita, faringita etc; aceste afectiuni au cauze virale. Pe langa aceste afectiuni enumerate mai sus pot sa apara anumite iritatii la nivelul cailor respiratorii care pot da simptomatologia pe care o ai tu. Aceste iritatii pot sa apara ca urmare a expunerii la unele substante toxice( chiar si in urma expunerii la fum de tigara)/ a consumului de mancare fierbinte si multe altele. Da, iti recomand sa mergi la medicul tau de familie si eventual sa iti dea sa iti faci un exudat faringian pentru a putea depista cauza exacta. Daca este nevoie poti apela si la un consult de specialitate ORL.

3 răspunsuri:
| Fumiko a răspuns:

Da mai bine mergi la medic, poate ai probleme cu amigdalitele, ti s-au umflat?

| Esanu_Alexandru_1963 a răspuns:

Eu de 3 luni respir repede si simt aer rece intrind in gat, chiar si cand e caldura mare afara, posibil ca ai axientate.

| Huciu_Valentin_1978 a răspuns (pentru Esanu_Alexandru_1963):

Bună Alexandru. Mă interesează dacă ai scăpat de acea senzație de rece în gât şi dacă a fost întradevăr de la anxietate. Cred că mă confrunt cu aceeaşi problemă şi din aceeaşi cauză. Mulţumesc.