| iri a întrebat:

De doua zile ma doare gatul si iau Ospen, dar acum a inceput sa ma doara urechea stanga si as vrea sa iau Ketonal. Pot lua pastilele in acelasi timp, nu-i asa? Va rog sa ma ajutati happy Stiu ca ar trebui sa merg la doctor, da nu prea am de gand, mai ales ca gatul nu ma doare deja atat de tare. Mulţam.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa le iei impreuna, chiar e recomandabil. Stiu ca nu asta vrei sa auzi, dar sa stii ca o inconstienta crasa sa iei un antibiotic ca Ospenul fara indicatia medicului. La un moment dat, s-ar putea sa ai o infectie cu un germen care sa raspunda doar la peniciline (cum e ospenul) si sa nu te poti vindeca fiindca ai dezvoltat intoleranta la peniciline ca urmare a adminstrarii abuzive.

Abh
| Abh a răspuns:

Ia 5 zile ospenul sidaca nu iti trece durerea de ureche, du-te fuga inapoi la doctor. Daca durerea se agraveaza intre timp, nu sta! O otita congestiva se poate transforma rapid intr-una purulenta sau mai rau, necrozanta. stiu pe cineva care a ajuns la operatie din cauza unei otite netratate. poti sa iei ketonal, e un bun antiinflamator, dar ia-l la distanta de 2 ore de la antibiotic si intotdeauna dupa mincare.

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca sunt anti-inflamatoare amandoua nu poti sa iei.Nu e indicat.Trebuie sa iei doar unul.Asa scrie pe prospecte.

| Gregory a răspuns:

Consulta un orl-ist, s-ar putea să suferi de otită medie congestionantă! Nu te automedica. Toate cele bunewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te trata singura ca nu este bine. Poate ai facut otita, poate altceva. Du-te la medicul de familie si iti va spune ce trebuie sa iei. In niciun caz ketonal daca te doare urechea. Nu lua medicamente din auzite, numai medicul iti poate recomanda si chiar si atunci, nu uita sa citesti cu atentie prospectul; daca ai nelamuriri la capitolul "Interactiuni" sau "Reactii adverse" suni medicul. In mod normal medicul de familie trebuie sa raspunda si in afara orelor de program de cabinet. Nu trebuie pentru orice intrebare sa mergi la cabinet. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu e recomandat... mama mea e doctorita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic ca Ketonalul distruge stomacul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun ca ar trebui sa iei ceva rece (inghetata) si iti calmeaza durerea! Eu cel putin am incercat si a mers!