| Noask a întrebat:

De fiecare data cand mananc... iau 3 lingurii sh ma saturrolling on the floor)
si mentionand k manank km pe la pranz chiar sh seara... ce pot face sa manank mai mult?happy?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Chestia asta cu se intampla de mai mult timp, sau e ceva mai recent? A aparut de cand a inceput sa fie cald?
partea din creierul uman care se ocupa de senzatia de foame-satietate e stimulat de caldura: daca e rece atunci avem o foame mai mare (nevoie mai mare de energie pentru a tine corpul cald), iar cand e cald, ne saturam mai repede. Senzatia asta de satietate e una falsa (stomacul este gol) asa ca cea mai simpla solutie e sa incerci sa mananci si dupa aceasta senzatie de satietate (eu stiu cam cat trebuie sa mananc, si incerc sa consum acea cantitate la fiecare masa).
Alta solutie ar fi sa mananci intr-un mediu mai racoros (incearca sa gasesti o parte a casei in care e mai racoare, daca ai aer conditionat, folosestel. etc)
Faza cu vitaminele, nu merge decat daca cauza acestei satietati timpurii e alta decat caldura. Daca observi ca chiar si in mediu mai racoros nu iti creste apetitul, atunci poate ar fi mai bine sa te duci la un doctor, sa vada daca nu ai acesta problema din alta cauza, desi e putin probabil).

| albastrel a răspuns:

Ia niste vitamine...eu dupa operatie am inceput sa iau vit...si aoloo ce mai mancam!hee hee

| christabell a răspuns:

De ce vrei sa mananci mai multlaughing? Sa nu se strice mancarea? Asa esti tu, ai stomac mai mic.Si eu fac parte din aceeasi categorie. Bun venit in clubul meu:la noi se mananca putin dar bun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea si eu sa ma satur dupa 3 linguri... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca fizic va simtiti bine, totul este ok, sunt organisme care se multumesc cu putin, poate ca atat iti este de ajuns, nici eu cand eram ca tine nu mancam mare lucru, imi aduc aminte ca erau zile cand nu stiam ce am mancat (in sensul ca era tat de putin ca uitam ), numai daca aveti probleme, ameteli, ciclu abundent, tremura mainile sau picioarele amortesc, dureri de cap, dureri de sani, de burta etc, atunci va puneti problema ca aveti ceva, din pv. d. estetic din poza, aratati bine pentru varsta dv, altele se chinuie sa ajunga in asa forma.