| 2420 a întrebat:

De ieri dimineață încoace, mă doare în gât și am secreții nazale.

Mă doare și ustură în gât și când înghit pur și simplu.

Astăzi la serviciu mi-a curs nasul toată ziua dar am reușit să mă ascund de colegi ținând nasul acoperit cu masca toată ziua și vorbind foarte puțin.

Ce pot face să îmi revin cât de cât până luni după amiază la 15:00 când încep programul la serviciu?

Mi-e teamă să merg la medicul de familie deoarece o să mă pună să mă testez de CoVid și mi-e teamă că voi fi pozitiv.

Ce sfaturi îmi dați să îmi revin până luni?

Cum pot face să nu vorbesc răgușit la serviciu sau să nu mai am secreții nazale până luni după amiază la serviciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Jessica1235 a răspuns:

Bună, eu iau una sau doua pastile de parasinus dimineața și seara. Dacă îi mai grav iau doua (dimineața si seara) dacă nu iau doar una (dimineața și seara). Ajută mult dar o să îți de-a o stare de somnolență timp de o oră sau două. Însănătoșire grabnică happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ar fi prima data sa iti faci un test de covid inainte sa fii un iresponsabil care isi poate infecta colegii si asa ai sa afli si tratamentul adecvat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumpara de la farmacie coldrex max grip si un test antigen.
Cu Coldrex te simti mai bine, cu testul te trezesti la realitate. Nu e ok sastai printre oameni infectat.