| anonim_4396 a întrebat:

De Joi am scaune moi frecventre, nu mai simt senzatie de foame/plin si am crampe abdominale.M-a luat brusc. Miercuri seara am mancat salata si am baut lapte, fiecare scaun pe care il am e moale.Am luat pastile,am mancat rontaieli si nimic, pana joi nu pot ajunge la doctor, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Poate ai făcut o toxiinfecție alimentara care de obicei cauzează scaune moi/diaree mai multe zile. Mănânci mâncare "uscata" și fibre și tot ramai scaunele? Încearcă sa mănânci orez, pâine, banane, mere sau ovăz și dacă problema continua și cu aceste alimente mergi la farmacie.
E foarte important sa te hidratezi corespunzător întrucât scaunele acestea moi frecvente pot duce foarte ușor la deshidratare.

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poti incerca cu cateva pastile de Imodium. Daca nu se leaga, Furazolidon.