| Andreea1095 a întrebat:

De la 13 pana la 18 ani am avut o greutate normala (50 kg la 18 ani si 1.62m) si o menstruatie normala de 3-4 zile.La 18 ani am slabit mult intr-un timp foarte scurt din cauza unor probleme(11 kg intr-o luna) de atunci organismul meu s-a dat peste cap astfel ca pana la 20 de ani nu mi-a mai venit menstruatia decat daca luam anticonceptionalele prescrise de ginecolog.Cam de un an si 2-3 luni mi-a revenit menstruatia(precizez ca de prin aprilie anul trecut am inceput sa ma ingras avand acum 1.62 si 49 kg). Menstruatia acum imi vine in fiecare luna cam in aceiasi perioada cu 3-4 zile mai repede sau mai tarziu dar dureaza maxim 2 zile si sangerarile sunt foarte slabe. Exista sanse sa se modifice? Adica odata cu timpul sa inceapa sa dureze 3-5 zile asa cum e normal? E posibil ca acest lucru(ca dureaza atat de putin) sa ma afecteze atunci cand voi dori sa am un copil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Slabire de 11kg intr-o luna este socant pentru organism, mai ales sa ajungi la prag de anxietate. Acesta a fost si motivul opririi menstruatiei, pentru a nu da posibilitate nasterii unui copil cu probleme.

Acum, daca ti-ai revenit, solutia ar fi sa mananci in regim normal (de toate), cu multe vitamine naturale (fructe bio coapte). Doar dupa minim 3 ani de stabilizare fara anticonceptionale sa incerci sa faci copil, cand organismul tau s-a insanatosit si s-a intarit suficient!

| Andreea1095 explică (pentru Bula):

Am renunțat la anticoncepționale acum un an și jumătate și încerc sa mananc cât mai multe fructe și legume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti recomand ceaiul de coada-soricelului, combinat cu ceai de cretisoara si zmeur. Sunt foarte bune in caz de amenoree (iti spun din experienta proprie). De asemenea, iti recomand si Evening PrimeRose, care contine vitamina E, pentru reglarea hormonala.
Am auzit ca si ceaiul de branca-ursului ar fi bun, insa eu nu l-am incercat.
In plus, ar trebui sa mananci regulat si sa ai o alimentatie corespunzatoare.
Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat