| Mihaela23_2814 a întrebat:

De la 14 ani fetele mai cresc in inaltime? Si pana in jurul carei varste, orientativ, mai cresc fetele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns:

Fetele se dezvolta pana la varsta de 18 ani. Dar depinde si de cat de inalti sunt parintii tai. Daca ei sunt cam la acesi inaltime de ex : 1, 68 si 1, 62 si tu ai 1, 57 ai sa mai cresti cel putin pana la 1, 62. Depinde si de organism.;)
Uite si un articol care sper sa te ajute http://www.culturism.ro/......ltime.html

6 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Eu am auzit ca de la 14 ani nu mai cresti in inaltime, ramai asa.

| EkaBuBu a răspuns:

Depinde de dezvoltaretongue dar in general fetele cresc pana la17- 18 anihappyDaca mai vrei sa cresti trebuie sa faci multe exerciti pentru ca unele oare si unii muschi(femur, tibie) cresc prin exercitiusmug
Funda pleasehappy:*happy:*

| SefaTa97 a răspuns:

Buna. Pana la 18 ani tot cresc. De la 14 pana la 18 cam 1cm pe an, max 2.

| buffa a răspuns:

Pina la 18 incetu cu incetu se dezvolta

| qpPatricia a răspuns:

Pai eu sincer am 14 ani. Mereu am fost inalta, iar parintii mei au inaltimea de 1.65 sau 1 67 ( mama ) si 1. 80 si ceva ( tata). Fratele meu este mai mare ca mine cu 2 ani si cand eram mai mici obisnuiam sa fiu mai inalta ca el si prin clasa a -5-a pur si simplu m-am oprit la 1.71. Fratele meu acum are 1 80 si ceva la fel ca tata si toata lumea imi spune ca eu nu voi mai creste ( ca imi ajunge tongue ), si eu sincer cred ca nu voi ma creste. Dar depinde si ce gene ai... familia mamei mele este micuta si eu ma consider ceva intre. Sunt deja in clasa a -7-a si am observat ca fetele in jurul varstei de 14 ani se opresc. Si se dezvolta cam pana la 16. Ar fi culmea sa crestem pana la 18 ani un pic anormal. Crestem cat ne este dat. Sporturile nu prea ajuta cresterea, ele doar te ajuta in dezvoltarea muschiilor. Eu am crescut mult pana la varsta de 12 ani depinde si de menstruatie am auzit. Ca daca mai cresti dupa prima menstruatie inseamna ca mai ai ceva cm de crescut, iar daca nu mai cresti inseamna ca asa ramai. Eu nu am mai crescut... acum fiecare cu organismul lui.

| Turbo223 a răspuns:

Da mai cresc. Depinde si de organizm dar multe fete pe la 15 ani nu prea mai cresc