Întrebare recomandată | Sergiu2k12 a întrebat:

De la ce tot mi se ia pielea de pe degete si palme? Lipsa de calciu n-am.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

In primul rand eu cred ca e o lipsa acuta de vitamine in special vitamina A da aceste simptome trebuie sa mergi la medic dermatolog sau de familie sa te vada, va trebui sa iei vitamina A picaturi si intern si extern sa te ungi cu ea iti picuri in palma 1-2 picaturi si masezi pielea, probabil e si o alta problema in combinatie pentru care iti va mai da un fel de crema pe baza de cortizon daca e si vreo eczema sau altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui facute analize pentru determinarea calciului seric si a sideremiei.
Ar trebui, de asemenea, crescut aportul de vitamina A prin alimente(morcovi, peste).
Te pup!

| Oviiyy a răspuns:

Pielea imbatraneste si se exfoliaza, incearca sa te dai cu ulei de masline extravirgin, nu cel de la raft ca are chimicale si iti face mai rau. Intra pe www.uleimasline.ro si acolo gasesti multe informatii.

| Kristinx7 a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti un medic specialist, insa poate e de la apa si faptul ca-ti inmoaie pielea, dar repet cel mai bine consulti un medic...:d

| EdiC a răspuns:

Probabil ai o alergie la ceva nu stiu un coleg are alergie la creta si cand pune mana pe ea incepe sa ii cada pielea...
Sper ca te-am ajutat!

| IngerasIngeras2013 a răspuns:

Poate sa fie o ciuperca sau o alergie (unele alergii se manifesta asa), cel mai bine e sa intrebi medicul de familie sau un medic specialist!

| Dobre_Nicolae_Daniel_1984 a răspuns:

Poate fii o deshidratare a corpului, după un exercițiu fizic destul de intens după care nu ai consumat destul de multe lichide.