| SasukeCS2 a întrebat:

De la cojile de sambure de dovleac faci apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil daca patrund in apendice. Dar trebuie sa tii cont ca 98% din cazurile de apendicita acuta nu sunt legat de ceea ce mancam, apendicele fiind obstruat de un coprolit (o pietricica care se formeaza in intestin prin preciptarea sarurilor din apa si alimente obisnuite), deci cresterea riscului este foarte mica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cojile, simburii mici (ex. capsune) si alte reziduuri se depun in apendice. Aesta se umple si se inflameaza la un moment dat.
Nu inteleg de unde ideea de a minca si cojile de la seminte. Multe prostii mai circula...

| WhiskeyFaraNume a răspuns:

Http://www.romaniatv.net/......00409.html

Seminţele comestibile sunt sănătoase. Cojile lor, care nu sunt comestibile, nu trebuie înghiţite, dar nu reprezintă în mod normal un pericol.

| Ana-Maria_Stoica_1998 a răspuns:

Ampeticita se face de la prea multe "mizerie" acumulata. Da, se face de la coji de orice fel. (dovleac, floare-soarelui etc). Insa debinde de organism! Dar nu e recomandat sa mananci zilnic seminte!

| Salontanul a răspuns (pentru Ana-Maria_Stoica_1998):

Ce este aia "ampeticita"?

| Ana-Maria_Stoica_1998 a răspuns (pentru Salontanul):

Scuze, ma grabeam si nu am realizat ca am gresit! happy Se mai intampla.winking