| wolder a întrebat:

De la dermato mi s-a dat AZITROX pentru acnee polimorfa mi-a explicat sa iau o pastila pe ZI timp de 3 ZILE.
Apoi sa iau o pastila odata la 3 zile, insa farmacistul mi-a zis 1 capsula/ zi timp de 10 zile.
Ce fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mihaela0205 a răspuns:

E ciudat. Si eu merg la dermatolog de 2 luni si mi-a prescris azitrox. si iau o pastila o data pe saptamana laughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Faci cum ţi-a spus MEDICUL!
La el vei merge ( IAR ) dacă tratamentul nu va avea efectul scontat!

N-ai precizat ce concentraţie are Azitrox-ul...

Oricum, medicul are dreptate :

"DOZE SI MOD DE ADMINISTRARE
Azitromicina se administreaza o data pe zi, cu cel putin o ora înainte de masa sau la 2 ore dupa masa.

Infectii ale cailor respiratorii, pielii si tesuturilor moi (cu exceptia eritemului cronic migrator):

- doza recomandata este de 500 mg azitromicina pe zi, în priza unica, timp de 3 zile." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......R-500.aspx

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei doar cit ti-a spus medicul. De regula farmacistul scrie pe cutie/plic doar ce a recomandat medicul. Poate farmacistul nu a fost atent si daca ai 10 in total, a scris si el 10.