| Marison a întrebat:

De la o vreme am stari de ameteala si de oboseala, dimineata cand merg sa alerg respir foarte greu si tremur. Poate fi si din cauza ca nu mananc carne? Ce imi recomandati sa fac?(nu imi spuneti sa merg la doctor pentru ca oricum am fost, vreau sa stiu cum scap de starea asta de oboseala)
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Kerli a răspuns:

Poate ca din lipsa de proteine, fier, magneziu si altele ai anemie. dar cel mai bine ar fi sa-ti faci analize de sange.

| Oana92 a răspuns:

Poate fi de la faptul ca nu mananci carne, de la stres, de la prea mult efort fizic, poate ai carente de anumite minerale sau vitamine(magneziu de exemplu) sau poate pur si simplu regimul tau de viata de dezordonat. Faptul ca tremuri si nu poti respira nu e deloc ok. Spui ca ai fost la doctor, ce concluzii a avut el?

| Marison explică (pentru Oana92):

Mi-a spus ca am lipsa de calciu, momentan iau niste calciu dar tot nu ma simt bine. Ar putea si de la faptul ca fac prea mult efort fizic, alerg in fiecare dimineata 2-3 ore...desi doctorul mi-a spus ca am voie sa fac sport.

| Sheisshe a răspuns:

Pai...probabil.Mie mi se intampla asa cand sunt peste 32 de grade fiindca mi se face cald

| Marison explică (pentru Sheisshe):

Nu, nu este din cauza caldurii big grin

| vivigreen a răspuns:

Poate ca carnea iti e benefica si ar trebui sa mananci, dar exista si alte chestii care au aceleasi lucruri in compozitie si o pot inlocui. Mananca mai multe fructe si ciuperci(sunt inlocuitoare de carne) poate ai lipsa de calciu sau de fier si ai putea sa iei niste medicamente naturiste :* sper sa iti fie bine!

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre problema pe care o ai. http://www.topmedica.ro/blog/ameteala-2/.
Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| butterflyone a răspuns:

Foarte rau ca nu mananci carne. Se recomanda, nu in cantitati mari dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa mananci. Cat despre oboseala si ameteala...
1. ori nu dormi cum trebuie
2. ori ai probleme cu calciul
Nu sunt doctor sa iti spun cu precizie dar asa consider dupa simptome. Sanatatehappy

| Marison explică (pentru butterflyone):

Nu mananc carne pentru ca nu pot...si ai dreptate, nici nu dorm cum trebuie...dorm maxim 6 ore, o sa iau niste calciu!happy

| butterflyone a răspuns:

Pai e cam rau, iti recomand sa dormi minim 8 ore pe zi. Daca dormi 8 ore e foarte bine

| BadGirlAndra a răspuns:

Poate nu te odihnesti destul... eu zic sa mergi sa-ti faci niste analize, poate ai lipsa de calciu sau de fier (mai ales ca nu mananci nici carne). Cel mai bine e sa iti faci analize pentru ca asa o sa afli care e problema. Poate ai lipsa de magneziu sau de ceva vitamine.

| Saga2 a răspuns:

Bea multa apa poate un energizant