| ema_7550 a întrebat:

De la o vreme nu mai am putere de concentrare... ce se intampla? cum pot sa "remediez" problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabimaris a răspuns:

Evita statul in fum de tigara si, daca fumezi, mai intreba-te inca o data de ce si lasa-te de fumat! Si nicotina completeaza tabloul de factori stresanti ai sistemului nervos central, petrece cat mai mult timp in aer liber facand diverse activitati de la o simpla plimbare la jogging sau volei etc etc! Si nu uita sa respiri corect, creierul tau are nevoie de oxigen!

5 răspunsuri:
| Beatrice_6624 a răspuns:

Atentie esti poate stresata, incearca sa de odihnesti mai mult si cauta sa dormi noaptea 6 ore, in acelasi timp apuca te si ia GINKO PRIM, GINKOBILOBA, sau ceva pentru circulatia cerebrala.

| Marii a răspuns:

Fa`ti un program de relaxare, alege un loc linistit unde sa fii numai tu. sau cu cineva cu care te simti bine. Eu cand am probleme de genul asta ma retrag intr-o camera si ma apuc de desenat sau pictat, chiar in acele momente ma simt ca noua. happy

| Dl.Inginer a răspuns:

Scaderea puterii de concentrare provine de la diversi factori..stresul zilnic de la serviciu sau de la scoala, timpul de somn scazut, oboseala psihica..ar fi bine sa iti iei liber din orice activitate timp de cateva zile in care sa te relaxezi

| crookedsight a răspuns:

Pe mine mă ajută sportul. Şi o dietă ''mai'' sănătoasă. Şi puţin ajutor naturist (cum scrie mai sus, Ginkgo Biloba are efect)

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca cu legitina, te va ajuta la dezvoltarea memoriei.Incearca sa eviti noptile de nesomn, stresul, oboseala psihica, fa mai multa miscare ziua si nu uita de legitina.Bafta multa si sanatate la maxim.