Întrebare recomandată | 西蒙娜 a întrebat:

De la o vreme somnul mi-e tulburat. Nu pot dormi liniștită, mă agit, nu-mi găsesc poziția, visez urât, dimineață mă scol cu nervi, devin stresată și mă enervez din orice. Nu, nu-i vina alimentației. Cina o iau la 19:00, deci nu mănânc înainte să mă culc. Consider că am un stil de viață destul de sănătos, sunt vegană și mănânc cât se poate de natural. De la ce ar putea să fie tulburarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa iei ceva naturist, bazat pe plante si fara reactii adverse pentru inducerea somnului natural si linistit.Incearca pastilutele Passiflora, sau ceaiul Somn Linistit sau de valeriana cu tei.happy Dar mai bine intrebi la o farmacie daca are ceva natural pentru un somn bun.happy Probabil tulburarea ta este de ordin psihic/emotional.happy Deci incearca sa iti linistesti si calmezi sistemul nervos cu ceva suplimente NATURALE fara reactii adverse.
Sanatate.

| T0T a răspuns:

A fi vegan nu înseamnă și a duce un stil de viață sănătos. Carnea e extrem de importantă în alimentația omului.

| K0sti a răspuns:

"sunt vegană"...una din cauze! Daca tu crezi ca organismul isi asigura cele necesare din niste ierbotenii...

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa te gandesti cand ai inceput sa ai probleme cu somnul si si daca s-a schimbat ceva in perioada respectiva. Ai inceput scoala? Facultatea? A aparut vreo schimbare in viata ta?
In al doilea rand, alimentatia pur vegana poate cauza insomnie. Carnea, mai ales cea de pasare, are anumiti aminoacizi pe care nu ii vei gasi sau daca ii gasesti nu sunt suficienti doar din alimentatia pur vegana. Unul dintre acesti aminoacizi pe care ii gasesti in carne este triptofanul, iar acesta este asociat cu producerea de melatonina (hormonul care produce somnolenta) si seratonina (unul dintre hormonii care ne fac sa ne simtim relaxati). In momentul in care corpul tau nu va avea cantitati suficiente de triptofan si deci nici de melatonina si seratonina vei incepe sa ai insomnii, sa ai probleme cu anxietatea, sa fii nervoasa. Pe termen lung deficienta de triptofan poate duce la anxietate, depresie, tulburari compulsive si obsesive si evident insomnie. Desigur, pe termen scurt poti rezolva problema insomniei cu melatonina pe care o gasesti in farmacii, insa sfatul meu ar fi sa incerci sa iti schimbi dieta pentru ca dupa mine, asta pare a fi cauza problemei.

| 西蒙娜 explică (pentru OoBunnyoO):

Sunt vegană de câțiva ani și nu am întâmpinat această problemuță never. E prima dată când mi se întâmplă. V-am spus, știu sigur că nu-i din cauza alimentației. happy

| K0sti a răspuns (pentru 西蒙娜):

Mi se pare mie sau esti cam alba la fata...

Dieta vegetariana induce şi anumite riscuri. Copiii, bătrânii şi femeile însărcinate sunt categoriile care riscă cel mai mult prin adoptarea unei diete vegetariene. La copii pot apărea tulburări de creştere, tulburări ale SISTEMULUI NERVOS, rahitism, anemie. Nici gravidele nu ar trebui să se joace cu asemenea experienţe alimentare. În timpul sarcinii este important ca femeia să se hrănească astfel încât să asigure toate substanţele nutritive necesare dezvoltării fătului şi menţinerii propriei sănătăţi.

Dieta vegetariana nu ofera organismului toate substantele nutritive esentiale. Dietele vegetariene contin cantitati mici de proteine, calciu, fier, vitamina B12, vitamina D, acizii grasi Omega 3 si zinc si, de cele mai multe ori, vegetarienii sufera de lipsa acestor nutrienti.
Pentru buna functionare si dezvoltarea SISTEMULUI NERVOS, dar si a intregului organism, sunt necesare anumite GRASIMI care NU POT fi furnizate de dieta vegetariana.
Vegetarienii pot suferi de tulburari gastro-intestinale, intrucat dieta vegetariana poate avea un efect iritant asupra intestinului, iar alimentele pot fi ELIMINATE inainte ca organismul sa asimileze substantele nutritive pe care le contin.

Succesuri!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru 西蒙娜):

Problema asta poate aparea si dupa cativa ani. Poate aparea dupa cinci ani, poate aparea dupa zece, depinde de resursele de care dispune corpul tau.
Efectele alimentatiei nu apar niciodata de pe o zi pe alta, decat daca este vorba de o indigestie. Consecintele unei diete precarare apar intotdeauna pe termen lung, atunci cand corpul nu mai are rezerve.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Exista destule metode pentru a-ti accesa subconstientul si pentru a intelege ce te framanta.
Eu incep sa nu dorm cand am de facut ceva important sau cand am probleme la munca.
Este foarte greu sa fii vegan in Romania.
Felicitari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mâncă carne. Glumeam. Hmmm, poate nu eşti destul de obosită ca să dormi ca ursul. Eu mănânc când mă trăsneşte foamea, şi la 4-5 dimineața şi dorm ca un bebeluş (nu, nu fac pe mine în somn şi zbier din juma în juma de oră).

| 西蒙娜 explică (pentru anonim_4396):

Dacă bag în mine ca un porculeț, desigur, voi avea somnul și mai neliniștit. Sooo... încerc să găsesc altă soluție. Oricum, mersi pentru sfat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 西蒙娜):

Eu bag în mine ca porcu' dar îs slab, depinde de metabolism. Schimbă-ți perna, şi serios, mănâncă nişte carne. Dacă mânci doar legume, o să arăți ca una. Suntem omnivori, nu erbivori.

| 西蒙娜 explică (pentru anonim_4396):

Nu am chef să argumentez acum. Dacă aș începe să-mi dau cu părerea, ți-ai schimba opinia. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru 西蒙娜):

Păcat, nu am mai învins de mult pe cineva la contraziceri laughing. Orice ai spune tot la părerea mea aş rămâne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bei lichide care contin cofeina? Sau te gandesti la ceva cand te pui in pat? Pe mine ma ajuta sa adorm muzica de relaxare gen Gheroghe Iovu, sunetul ploii sau ascultam muzica scremo ( pe mine ma linisteste si adoarme ).

| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Poate intimpini probleme in viata ta..lucruri nesemnificative te pot tulbura. Trebuie sa ti gasesti un echilibru. Incearca sa bei lapte cald dimineata si seara

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Ce anume visezi mai exact daca poti spune

| Coma21 a răspuns:

Cuata-ti un prieten, esti singura, suferi de anxietate! Good Luck!

| StefanMicutzu a răspuns:

Ultima parte m-a zgariat pe creier: daca esti vegana nu inseamna ca ai un stil de viata sanatos, carnea contine mai multi aminoacizi decat orice leguma ( cauta "macronutrienti" pe google). Si in legatura cu somnul, tind sa cred ca e din cauza fructozei consumata inainte de culcare, fructoza alimenteaza creierul si te face sa visezi tot felul de chestii naspa (vivid dreams), eu am patit-o de la niste carnitina care continea si fructoza. Eliminarea stresului pe timp de zi ar putea fi un alt raspuns. Si ar mai fi conditiile in care dormi (temperatura camerei, cat de tare e perna, patul, etc). Bafta!

| litteram29 a răspuns:

Ai pe cineva? cred ca asta e solutia.

| Lifeisbeautiful a răspuns:

Bunahappy
Cu viata sexuala cum stai?
Si lipsa carnii poate avea un rol happy

| jmmichirie a răspuns:

Esti virgina?

| FancySummer a răspuns:

Inainte de somn ai face bine sa iai ceva calmante

| SuiramX a răspuns:

Se mai numeste si stres. stresul e foarte periculos incearca sa fi cat mai pesimist

| 西蒙娜 explică (pentru SuiramX):

*Optimist. Ok, înțeleg.

| pinballcowboy a răspuns:

Ai limbrici