| anonim_4396 a întrebat:

De la tarie gen alexandrion creste tensiunea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Consumul moderat de alcool are în general efect NEUTRU sau benefic asupra tensiunii arteriale, deşi există şi opinii că orice aport de alcool ar putea genera HTA.
În schimb, consumul excesiv de alcool pe termen lung determină creșterea tensiunii arteriale, reprezentând cea mai frecventă cauză de HTA

| mihai69 a răspuns:

Alcoolul e vasodilatator, deci ar trebui să scadă tensiunea arterială.

| Solann a răspuns (pentru mihai69):

Nu. Doar "taria". Dar la altii are efect invers. De la vin creste tensiunea fara exceptie. Si e tot alcool.

| gabicoo a răspuns:

Oricare produs distilat duce la cerșterea tensiunii! Mai ales distilatul de vin!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Și eu știu din auzite că tăria scade tensiunea în schimb vinul și berea cresc tensiunea.

| DonacheLiviu55 a răspuns:

Alexandrionul numai distilat de vin nu este.Este alcool agricol amestecat cu arome.
Cumpara Miorita de 18 ani si vezi daca mai creste tensiunea. Poate daca te uiti la pret.
rolling on the floor