| Elisabeta1maria a întrebat:

De la un timp am palmele lipicioase, nu este de la transpirație sau ceva de genu. Nu știu ce sa fac, ma cam sperie puțin. Țin sa menționez ca am avut și perioade în care mi se exfoliau palmele, durau 3-4 zile și îmi treceau. Pe mâini ma spăl de fiecare data când devin lipicioase, stau maxim 1-2 ore și devin iar...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai o alergie probabil, mergi la alergolog, noi de unde sa stim ce ai, doctorii stiu.

| Violleta2022 a răspuns:

Probleme endocrine sau hormonale.
Mergi la un medic ENDOCRINOLOG sa-ti faca analize hormonale si iti av spune ce anume ai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosești ceva creme de mâini grase?

| Cipi1212 a răspuns:

Ai nevoie de un dermatolog.

| Dragobeta a răspuns:

Mergi la endocrinolog. Aici Violeta are dreptate.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ia un săpun cu SLS în el, să fie lichid. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) este un surfactant mai puternic şi dizolvă mai bine transpirația şi produsele de pe mâini şi murdăria care se acumulează. Nu îl confunda cu Sodium Laureth Sulfate care e mult mai puțin efectiv.

| Dragobeta a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Asta elimina efectul, nu cauza.

| Korkodeln a răspuns:

E posibil sa te fi muscat un paianjen radioactiv, daca sari cu palmele pe perete ramaii lipit?winking