| viatadecacatt a întrebat:

De la un timp au inceput sa imi oboseasca ochii cand stau mai mult de 1 H in fata calculatorului, sau chiar la scoala vad aiurea nu stiu cum sa explic si ma doare si putin capul.Ar fi mai bine sa reduc statul la pc? Eu ced ca de la el mi se trage.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

Si eu patesc la fel si am fost la doctor si mi-a spus ca nu am nevoie de ochelari dar sa nu mai stau asa mult la pc si atunci cand simt ca imi obosesc ochii si ma doare capul sa iau o pauza de cel putin o ora. mi-a spus sa ma uit pe geam.happyadica nu pc nu tv nu citit. eventual poti sa dormi

8 răspunsuri:
| ihaterain a răspuns:

S-ar putea sa ai deja o usoara forma de miopie.mai bine mergi la un doctor oftalmolog :*

| DorelSudoru a răspuns:

Nu e de la calculator e de la ochi tai. Te sfatuiesc sa te duci la oftalmolog o sa porti ochelari cateva luni si gata. xD

| anonymousxD a răspuns:

Si pe mine ma mai doare capu` cand stau la calc. dar nu stiu sigur daca de la el sau de la stres. de obicei ma doare atunci cand am teme multe si stau si la calc. atunci ma doare sigur! big grin

| yonutz_1730 a răspuns:

Pai in primul rand asculta ce iti spun
1 depinde de ce calculator ai eu stateam la calculatoare cu duba in spate si ma roseam imi cresteam temperatura si ma ameteam dar eu am calculator Samsung plasam pentium 4 ultimul ragnet si nu am nimic stau zile bune si nu ma dor ochii nimic deci daca ai calc vechi de la asta ie si dah nu e bine sa stay mult in fata lui cu atat am putut sa te ajut sper sa te faci bine

| alessia5158 a răspuns:

Eu stau mai multe ore decat tine in fata pc-ului si nu am problemele de care te plangi. Mai mult ca sigur, ai nevoie de un control oftalmologic. Fa-l!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posteaza din nou intrebarea scriind mai intai "pentru dl. dr. Bogdan Doroftei"

| Uw33Ty a răspuns:

Da ar trebui sa ...reduci si sa te duci la un doctor