| anonim_4396 a întrebat:

De mic am o problema cu dulciurile.Nu exista seara sa nu mananc cate 3 cornuri, 2 pachete de biscuiti, e ca un drog. Maine fac analizele si vreau sa stiu daca astazi nu mananc nimic dulce glicemia va fi mai mica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Glicemia, mai mica sau mai mare, nu conteaza, daca e in limitele normale. E normal sa fie mai mare dupa fiecare masa pe care o maninci, nu doar dupa 3 cornuri si doua pachete de biscuiti.
Daca faci analizele cum se fac, de dimineata pe stomacul gol, orice ai minca azi, miine va fi dus, organismul isi are propriile pirghii dupa care se regleaza, si fiind nemincat, isi va fi restabilit echilibrul. Doar daca ai diabet, adica daca acel echilibru e precar, atunci se va vedea la analize.
Eu insa nu consider ca 3 cornuri si 2 pachete de biscuiti ar fi mult pe seara. Cu atit mai mult daca peste zi depui efort fizic in vreun fel. Pentru ca prin efort, zaharul se consuma, e "benzina" cu care functioneaza muschii.

| RAY a răspuns:

Glicemia va fi mica din moment ce dormi,glicemia mare este corelata cu obezitatea nu zaharul determina diabetul si obezitatea,alimentele bogate in grasimi rele gen fast food,pizza,zaharul este o energie instanta,nu bagi un maraton acel zahar se depune ca grasime,zaharul creaza dependenta pentra ca simti placere cand il manci si devine un viciu, cu toti suntem programati sa ne place dulcele dar uni din noi vrem mai multa placere =stresul,depresia,nervi, eu unu simt nevoia cand sunt nervos, obosit, ai nevoie de o dieta bogata in proteine, low carb

| Manciu_Ruxandra_1998 a răspuns:

Nu, numa daca nu mai mananci o periloada mai lunga de timp si de ex sa mananci 1 pachet de biscuiti pe sapt sau pe 2 sapt o sa te ajute.