| misa_5651 a întrebat:

De o luna mi-am inceput viata sexuala si pot sa spun ca nu am avut probleme. Am folosit prezervativul chiar daca si eu si partenerul meu suntem perfect sanatosi dar o singura data acesta s-a rupt.Eu si partenerul meu am observat acest lucru imediat asa ca nu am avut un contact indelungat, ruperea producandu-se chiar la prima penetrare. De cateva zile insa am inceput sa simt arsuri slabe la urinare dar doar in momentul intreruperii fluxului de urina.Acestea au disparut pentru 2 zile dar au revenit astazi pentru a doua oara. Impreuna cu aceste arsuri simt si o usoara durere asemanatoare cu cea din timpul menstruatiei. Din pricina acestor dureri imi este teama ca mi-a intarziat si ciclul menstrual. Precizez insa ca in ultimele saptamani am fost expusa stresului excesiv si nici nu prea m-am odihnit. Intrebarea mea este, este posbil sa am anexita, sau orice alta boala care poate avea urmari grave? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai anexita ci o vaginita/colpita, adica o infectie a vaginului si a colului. Fie ai luat o boala de la partenerul tau (desi spui ca v-ati facut analize omplete), fie nu ati respectat normele de igiena si ai facut o infectie banala cu germeni de pe tegumente si vulva (daca nu te speli cu mare atentie pe maini si organele genitale inainte si dupa contact, lucrurile astea se intampla). Nu stiu daca grav e cuvantul, dar este destul de serios, infectia evoluand in absenta tratamentului si fiind din ce in ce mai greu de vindecat. Trebuie sa ajungi cat mai repede (in 2-3 zile maxim) la ginecolog, poate chiar la cel care te-a consultat dupa inceperea vietii sexuale.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai un consult medical de specialitate poate spune dacă ai o anexită sau orice altă afecţiune a aparatului genital.
Pa, pa.

| sergiu76 a răspuns:

Nu. asta se datoreaza ruperii himenului. e ceva normal sa te usture.stai linistita, in timp nu o sa mai ai probleme.ai si tu rabdare cam 2 saptamani, si dupa fa sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti avea dureri grave ci doar pregateste-te de a fi mama

| liuda4ka_6972 a răspuns:

Ai racit vizica urinara, aceasta boala se numeste cistita. Iatzi niste picaturi de la farmacie,, cistinal forte,, si folosheshtelle de 4 ori pe zi cu zahar oricum adreseazate unui medik poate fi altceva cu simptome asemanatoare...
Succes!