| anonim_4396 a întrebat:

De un an de zile am constat ca degetele de la picioare incep sa se strambe. Personal eu nu le-am luat in seama. Cineva mi-a recomandat sa consult neaparat un doctor ortoped si sa-l rog sa-mi prescrie o proteza de indreptare (nu stiu sigur daca se numeste proteza/orteza?). Precizez ca nu am monturi. Spuneti-mi va rog la ce spital sa merg sau sa ma duc direct la farmacie? Cum sa procedez? Cu multumiri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vizita la ortoped e cea mai indicata. Doar medicul de specialitate iti poate da sfaturi competente. Atentie si la incaltaminte. Daca e prea stramta, poate duce la deformarea degetelor de la picioare in timp. Eu, personal am patit-o, dar nu foarte grav. In plus, de la o pereche de pantofi care ma jenau un pic pe unghie mi-a cazut unghia de la degetul mare de 2 ori.

5 răspunsuri:
| RespektSiAtat a răspuns:

Orteza pentru imobilizarea degetului mare
Categoria: Produse medicale
Medi Thumb support Suport pentru imobilizarea degetului mare Indicaţii: * leziuni ale articulaţiei carpometacarpian� şi metacarpofalangian� a policelui * laxitate de ligament a degetului mare * artroz� a articulaţiei carpometacarpian� a degetului mare * artrit� reumatoid� Mod de acţiune: * imobilizarea

http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/degete-strambe

Sper ca te-am ajutat si se spune orteza

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este posibil sa porti incaltaminte stramta, cu numere mai mici decat trebuie conform masurii tale.
Nu ai spus orasul din care esti pentru ca cineva din orasul tau sa-ti recomande un ortoped ci nu un farmacist.
Totusi poti sa te adresezi medicului tau de familie, acesta te indruma catre un astfel de specialist mult mai usor decat recomandarile de pe internet.

| Gadgetry a răspuns:

Poti încerca pentru început daca nu sunt in stare foarte gravă o orteza pe cate sa o porți in majoritatea timpului si in fiecare zi o luna sau 2 si daca nu apar deloc îmbunătățiri va trebuii sa te consulți cu un medic. Aici ai un model de orteza dar si detalii despre aceasta https://gadgetry.ro/......-la-picior

| Neseriosu a răspuns:

Consulta un medic