| xFaith a întrebat:

De unde as putea lua spray inhalator pentru astm?
si la ce pret?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Depinde de ce spray ti-a recomandat medicul. Nu poti folosi orice spray, la intamplare, daca nu ti l-a recomandat un medic specialist pneumolog. Sotul meu are astm, dar nu orice spray inhalator are efect la el. De aceea te sfatuiesc sa mergi la un control mai intai, unde ti se va face o spirometrie si apoi ti se va recomanda un spray. Sunt spray-uri dilatatoare si altele de intretinere. Ca exemplu: Ventolin (dilatator), Seretide (de intretinere), dar mai sunt si altele. In plus, daca mergi la medic, iti va da reteta gratuita sau compensata, in functie de varsta ta. In plus, cei bolnevi de astm pot intra intr-un program special, primesc un card si cu acel card obtin reduceri la spray-uri, in cazul in care la reteta trebuie sa platesti o diferenta. Sanatate maxima!

1 răspuns:
| mary_1175 a răspuns:

Pai tia recomandat medicul sa iei spray? daca nu.nu lua dupa ureche ca e foarte periculos pentru corpul tau.ai grija ce faci