| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 2 ani [am 15 ani] nu mai pot sa dorm!
Seara stau la calculator pana la 23-24-1 si cand ma bag in pat nu pot sa adorm!
Nu pot sa nu stau atunci la calculator fiindca ziua st afara si doar seara stau la calculator!
Cand incerc sa dorm ma gandesc la ceva ori imi amintesc ceva!
Am fost la doctor si mi-a dat pastile de somn! Am avut mai multe: erau unele tari cu care in 15 min dupa ce le luam adormeam!
Altele mai slabe si cu alea adormeam intr-o ora! Dar fara pastile adorm in 2-3 ore!
Si nu vreau sa ajung dependenta de somnifere si sa mor!
Ce sa fac? Ce imi recomandati?
Trebuie sa dorm devreme ca incep de anul asta sa ma duc la liceu si trebuie sa ma scol la 6! Deci cam la cat trebuie sa ma culc? La 9crying?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

O ființă de vârsta ta trebuie să doarmă cam 8-9 ore!
Deci trebuie să te culci mai devreme ca să te poți scula la ora 6, sau să dormi și ziua!
Somnul de zi nu este odihnitor!
De la ora 0 la 6 sunt 6 ore!
Deci trebuie să adormi pe la ora 21 sau cel târziu la ora 22, în fiecare seară!

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cum faci ca să adormi la ora 21?
1...Nu consumi seara ceai concentrat, cafea, nescafe, cacao, ciocolată, dulciuri, băuturi reci sau acidulate, nici iaurt rece!
2...Tai 2-3 cepe și le lași un timp în apă și seara mănânci ceapă!
3...seara poți bea pe la 20, 20 o combinație călduță de ceai de tei +mușețel +mentă, cu f. puțin zahăr!
4...Nu orișice lectură stimulează somnul ci ceva plictisitor, deci mănânci de seară între 19 și 20, cu ceapă și apoi te bagi în pat și recitești lecțiile!

| unu a răspuns:

Roflcopter, ce probleme ai si tu. Ce sa faci? O zi stai in casa la calcultator si alta iesi afara. Sau daca nu merge, stai vreo cateva nopti pana dimineata la calculator. Dupa asta o sa fii foarte obosita si o sa dormi.

| kessu a răspuns:

Sa faci ceva.sa alergi.ca sa iti consumi energia.sau stai pana tarziu.eu unul am 13 ani si de abia dorm noaptea.

| MIA_9955 a răspuns:

Hei! sunt studenta la medicina si am invatat ca nu toate lucrurile trebuiesc tratate cu medicamente! incearca sa nu te mai refugiezi in fb, hi5 si altele! seara cand vii acasa lasa pc ul si citeste ceva in timp ce bei niste lapte/ceai cald... desi e de ras am invatat ca lectura stimuleaza somnul la fel si o bautura calda... incearca asta macar o saptamana si daca nu merge mergi la alt doctor sa iti dea un alt tratament! pup

| MIA_9955 a răspuns:

Hei, am uitat sa iti spun sa nu pui mult zahar in ceai! nu e bine poooop

| TPUAiurea a răspuns:

Salut, ai incercat cumva sa stai tarziu si dimineata sa te trezesti devreme? poate asa o sa fi obosit si o sa adormi mai repede seara.
Dar daca treaba e serioasa sa incerci ceva tratament, pentru ca nu e bine deloc la sanatate progamul asta a tauwinking

| andree1705 a răspuns:

Si eu avem probleme de genul asta.ma culcam pe la 1-2-3 si dimineata trebuia sa ma trezesc la 8. Mie nu-mi era greu, dar mama era in grijorata, asa ca mi-a facut ceai de tei cu miere [functioneaza destul de bine] sau lapte cu miere[functioneaza si mai bine]. Faza cu cititul...eu citesc in fiecare seara inainte sa adorm, si din cauza lui nu ma pun in pat mai devreme.acum.depinde de fiecare. Si de asemenea, poti sa faci cum a zis cel de mai sus, stai intr-o seara pana tarziu, si incearca sa-ti pui ceasul sa sune la ora 6. Seara urmatoare, incearca sa nu te fortezi sa stai la calculator daca nu mai poti, si pur si simplu, pune-te in pat, stinge lumine si incearca sa numeri...oi. Sper sa fie de ajutor.

| Rallu12 a răspuns:

Trebuie sa te scoli dimineata pe la 8 9 cel tarziu(in vacanta) si seara vei vedea ca vei adormi mult mai repede.Eu asa am facut si a mers.
Si ziua sa faci sport sau sa mergi mult sa nu stai toata ziua degeaba pe banca sau asa mai departe.
De exemplu eu ieri m-am sculat la 12 si la 16 cand am iesit afara m-am plimbat 3 ore apoi am jucat volei 1 ora iar de la ora 20 pana la 22 am stat pe banca si am vorbit apoi am stat pe calculator pana la 24 si am adormit fara probleme!
Sper sa iti fiu de ajutor! Fundaaaaaaaa!