| Andy3849 a întrebat:

De vreo 2 ani nu mai urinez in regulă.
Și mă enervez pentru că am făcut atât de multe analize și ecografe in cat simt că intru in depresie de tristețe că voi murii.
Deci nu mai pot urina mereu cu presiune,uneori am durere când urinez,in timpul nopții nu pot dormii prea mult vs trebuie să mă duc la toaletă sa urinez,rar urinez și cu usurime dar foarte foarte rar.
Uneori simt nevoia brusca de a urina, și nu mai pot sa forțez sa împing urina afară.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| shyde a răspuns:

Ai incercat niste ceaiuri de la plafar? Sunt bune pe sistem urinar. Fa o cura de 3-6 luni cu ceaiuri pentru rinichi si vezica urinara, indiferent ce altceva faci in timpul asta, ca nu strica, si sunt ideale la reglari, ceea ce pari tu sa ai.

Nu prea se vad chestiile astea la analize, dar daca ai GFR bun, nu vei muri, ca ala e puterea rinichiului si a vietii. Banuiesc ca daca ai facut analize il ai pe undeva scris pe acolo, ca sa stii cat e. Trebuie sa fie in jurul lui 90 sau mai sus.

Daca iei cumva alte medicamente, alea pot supara rinichii, eu sunt afectat renal de la omeprazol pentru stomac, si cum il opresc cum trece durerea si problemele de urinare. Se numeste nefrita acuta interstitiala, e un fel de alergie renala, si te zapaceste de cap. Acuma tu poate ai altceva. Dar in principiu, plantele te ajuta sa reglezi astfel de probleme.

Baga o cura ca lumea de macar 4 cani de ceai renal pe zi, in fiecare zi pentru 3-6 luni, ca oricum trece prin rinichi apa aia calda si tot te ajuta sa "speli" din substantele care ii afecteaza, ca cum ar fi fast-foodul, sucurile, dulciurile, care, sa fim seriosi, toti le consumam din cand in cand.

Dieta e solutia multor probleme, mai ales cand nu stii ce anune este, si analizele nu gasesc nimic specific. Dieta si plantele, pentru ca astea actioneaza in mod mai general, cu multe efecte benefice dar pe termen mai lung. Nu au aceeasi eficacitate, se "imprastie" efectul lor, dar acopera o arie mai mare de probleme. In schimb, identificarea unei probleme specifice si tratarea ei de multe ori nu se ocupa si de alte posibile degradari, ba chiar le poate accelera pe unele, prin efecte secundare.

A, si nu bea apa dupa 6-7 seara. Cam asta e regula de baza la nocturie.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Problemele pe care le descrii tu sunt des întâlnite la bărbați şi intră toate la categoria LUTS. Lower Urinary Tract Symptoms. Şi tu le ai cam pe toate.

De obicei oamenii cu simptomele astea au fie: hiperplazie a prostatei (mă îndoiesc că tu ai asta dacă ai sub 50 de ani), vezică hiperativă (un sindrom care implică hiperactivitatea receptorilor din vezica urinară şi m. detrusor) sau structură a uretrei. Uretra masculină este lungă şi are un lumen nu tocmai uniform, în unele locuri este mai strâmt, în altele mai larg. Ideea e că se poate strânge şi mai mult din cauza unei traume sau unei sonde urinare sau mai multe motive pe care le-am uitat.

Nu bea lichide seara şi încearcă double voiding.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Dacă ai vezică hiperactivă poți încerca Tolterodin sau Desmopresin luat doar seara. Dar asta DOAR sub îndrumarea unui medic. Există un medicament mai nou apărut care se numeşte Betmiga. Este mai scump, dar posibil să ai rezultate mai bune decât cu primele 2.

| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca-i dor ipohondira de vina, odata ce toate analizele si medicii spun ca esti normal si santaos.