| BlackPanther001 a întrebat:

De vreo 2 saptamani, am dureri de inima, care iradiaza spre spate. Se accentueaza atunci cand respir. Cateodata ma lasa durerea. Simt de asemenea intepaturi in maini, mai ales cea stanga, dureri de cap... mi-e frica sa nu fi facut infarct worried Am avut o perioada stresanta tare si sunt foarte sensibila la stres. Ce e oare? worried

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
12 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Nu e durere de inima daca se accentueaza cand inspiri. E posibil sa fie durere de cutie toracica (muschi intercostali cel mai des) care sa iradieze pe mana si in spate

| BlackPanther001 explică (pentru BGDs):

Tu, nu puteai sa raspunzi mai devreme? Ca am chemat salvarea si m-am facut de rusine straight face Oricum mi-a gasit tensiunea marita (aproape 14), desi am 22 de ani. Au zis ca poate am ceva cu capul straight face

| DrMaybe a răspuns (pentru BGDs):

Nu au iradiere in spate happy

| BGDs a răspuns (pentru DrMaybe):

In general durerea de cauza toracica nu iradiaza deloc, dar se poate sa o perceapa ca pe o iradiere in spate si brate in afectarile articulatiei costo-vertebrale, in herpesul Zoster si in bridele costo-pulmonare post-pneumonice. Nu stiu daca ar putea sa mai apara si in alte cazuri, dar nu imi vin mie acum in minte. Daca ea zice ca simte durerea in locurile alea, inseamna ca asa e. Nu e nimic batut in cuie.

| BGDs a răspuns:

De obicei intru seara tarziu pe TPU sa raspund. Asa s-a nimerit sa fie si in cazul tau. Nu e o rusine ca ai chemat salvarea. Mai bine sa o chemi degeaba decat sa nu o chemi deloc si sa fie ceva grav. Ce ti-au zis cei de la salvare si ce ti-au facut?

| BlackPanther001 explică (pentru BGDs):

Nu prea m-au luat in serios. Dupa cum spuneam, mi-au luat tensiunea si o aveam parca 13 jumate cu 9, inima imi batea foarte repede (cred ca din cauza sperieturii). De obicei aveam tensiunea foarte mica, chiar si atunci cand ma suparam (10 cu 6, 7). Tensiunea mi-au luat-o cu un aparat cu ecran, mi-au prins un carlig de degetul aratator si mi-a spus ca nu am facut nici un infarct, ca sunt sanatoasa dar sa ma calmez ca poate ajung la nebuni straight face Deci habar n-am de la ce sunt durerile de inima si amortelile de fata, am ramas cu buza umflata si nediagnosticata.

| BGDs a răspuns (pentru BlackPanther001):

Tensiunea e buna. Ai avut-o mai mare pentru ca te-ai speriat. Nu ai dureri de inima, sunt dureri de cutie toracica. Inca mai ai amortelile de fata si durerile?

| BlackPanther001 explică (pentru BGDs):

Nu mai am amorteli ale fatei. Mai am din cand in cand dureri si junghiuri in dreptul inimii. Am inceput sa iau aspacardin, calciu si quarelin pentru dureri de cap. Insa simt o caldura la ceafa insotita de o durere mocnita. Si cateodata am goluri la inima. Nu stiu de la ce e, o fi tot pe fond nervos?

| BGDs a răspuns (pentru BlackPanther001):

Ai avut cumva pneumonie in ultima vreme? Sau ti-au aparut niste bubite roz-rosii pe partea laterala a pieptului? E posibil ca "golurile" alea de la inima de care zici sa fie extrasistole (adica batai cardiace in plus fata de cele normale). Nu sunt grave atat timp cat nu sunt multe. E posibil sa apara din cauza stresului, cafelei, tigarilor etc. Daca vrei iti explic cum e cu durerile astea toracice

| AlinaaAli a răspuns:

Poate sa fie lipsa de magneziu si calciu si de acolo provin furnicaturile in maini,oboseala, intepaturile la inima, chiar uneori ai impresia ca nu poti s repiri! dar nu ar strica sa mergi si la un cardiologwinking

| dana85 a răspuns:

Poate sa fie astenia sau presiunea atmosferica, schimbarile de temperatura afecteaza mult functionarea organismului.Lipsa de odihna si oboseala mai dau tulburari si intepaturi la inima si dureri de cap. Regleaza-ti programul de munca si odihna, dar in acest timp fa niste investigatii la inima, tensiune, coloana.