| Th3AbSinTh3 a întrebat:

De vreo doua zile resimt o durere destul de puternica sub buric in timp ce urinez. Ce sa fie? Aceasta durere pare cunoscuta, e cam aceeasi pe care cel putin eu o am daca nu urinez cand trebuie si tin si tin(n-am facut asta de multe ori, sa zicem ca de doua trei ori pe an se intampla).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si daca ai constipatie, diaree sau gaze in intestine pot face asemenea senzatii.
De asemenea, pot aparea dureri cu probleme pe calea urinara: nisip, piatra, infectie.
Daca-ti trece in 2-3 zile, atunci e relativ OK.
Daca si peste 3 zile persista durerea, mergi la medicul de familie.

| Arthiom a răspuns:

Din cate stiu eu, durerea aia de care zici tu ca apare cand nu urinezi la timp apare undeva mai jos, la uretra, din cauza presiunii urinei care s-a acumulat in exces. Durerea asta mai sus, de care zici tu, pare sa aiba o cauza infectioasa, care poate fi consecinta faptului ca nu ai urinat la timp, deci ca sa nu dai intr-o "dandana mai mare" (ca sa ma exprim frumos) treci pe la medic, e cel mai indicat. Nu ar trebui sa iti examineze fizic "organul" (in caz ca asta te retine), cel mai probabil va fi nevoie de o mostra de urina pentru analize si cam atat. Sanatate permanenta! happy