| eubahhh a întrebat:

De vreo saptamana tot imi plange ochiul drept.nu mai stiu ce sa fac. din sens curge o lacrima...

ti s-a intamplat? cine ma poate ajuta? ps: nu vr sa merg la doctor :p

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa mergi la doctor. S-ar putea sa fie infundat canalul lacrimal si numai medicul poate interveni cu niste spalaturi adecvate.

| SweetyNuta a răspuns:

Buna
Mie nu mi s-a intamplat, dar prietenei mele da...Si pina nu a mers la medic nu a putut face nimic... sad

| SweetCherry a răspuns:

Mergi la oftalmolog sad eu am fost ca aveam conjunctivita

| Alex_2741 a răspuns:

Poi ia niste picaturi de ochi Collirium sau cu un L nu mai tin minte bine e foarte bun. si spala-te cu ceai de musatel de cateva ori pe zi cand poti tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Malvina24 a răspuns:

Poate fi ceva grav sau poate fi vorba de o sensibilitate a ochilor la aerul mai rece, la curent, la vant! Mie mi se intampla asta iarna(de fiecare data) Poate fi si de la farduri/creme de fata poate esti alergica la fondul de ten pe care il folosesti! Nu de la farduri, nu de la rimel, doar de la cremele de fata.Intra si aici:

http://dictionar.romedic.ro/lacrimare

sau:

http://www.cabinetoftalmologic.ro/....../index.php

Sper ca te-am ajutat!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca lacrimile iti curg siroaie, si nu au nici o legatura cu plansul, nu are loc o situatie neobisnuita; la fel ca atunci cand nasul iti curge din cauza unei alergii, la fel se intampla si in cazul ochilor. Deci, daca treci printr-o perioada in care ochii iti lacrimeaza foarte mult, si nu treci printr-un moment plin de emotii, inseamna ca esti intr-un mediu cu prea mult praf sau polen de flori, la care tu esti alergic.De asemenea, lacrimarea ochilor poarte aparea si din cauza unui deficit de vitamina B2 - vitamina esentiala pentru sanatatea ochilor si a pielii.Afectiuni care au ca simptom lacrimarea ochilormai sunt: rozaceea, obstructionarea ductului lacrimal, polipii nazali si boala Graves.